2017-01-14 17:39
Pami臋tam czas, kiedy pojawi艂y si臋 w handlu w臋dki z napisem "Zander", co mia艂o sugerowa膰 konstrukcj臋 specjalnie dobran膮 do 艂owienia sandaczy. W臋dki te, sprzedawane jako spinningi, nadawa艂y si臋 do 艂owienia wszystkiego, tylko nie sandaczy! By艂y za mi臋kkie - nie mo偶na by艂o skutecznie zaci膮膰!
Po czasie okaza艂o si臋, 偶e konstruktorom chodzi艂o co prawda o 艂owienie sandaczy, ale na 偶ywca. A ich mi臋kko艣膰 by艂a po to, by nie spada艂 "偶ywiec" podczas wyrzutu zestawu. Na szcz臋艣cie rozw贸j techniki 艂owienia "z opadu" podyktowa艂 parametry w臋dzisk "sandaczowych", r贸偶ni膮cych si臋 d艂ugo艣ci膮 (w zale偶no艣ci od warunk贸w 艂owiska) i mi臋kko艣ci膮 szczyt贸wki (w zale偶no艣ci od wysoko艣ci opadu). Maj膮cych jednak jedn膮 cech臋 wsp贸ln膮 - mocny dolnik, daj膮cy odpowiedni膮 si艂臋 zaci臋cia, zdoln膮 do przebicia sandaczowego pyska.
Dwucz臋艣ci贸wki
Najszybsz膮 technik膮 opadow膮 jest "agresywny opad", gdy przyn臋t膮 jest kogut. W niej konstrukcja i d艂ugo艣膰 w臋dziska jest bardzo 艣ci艣le zwi膮zana z prowadzeniem przyn臋ty, zauwa偶eniem brania, zaci臋ciem i holem. Kij do koguta, ze wzgl臋du na sztywno艣膰, jest pewnego rodzaju kra艅cowym rozwi膮zaniem w technice opadu. My艣l臋, 偶e optimum d艂ugo艣ci znajduje si臋 pomi臋dzy 1,8 - 2,1 m. Dlaczego? Przy tak kr贸tkim w臋dzisku mo偶emy bardzo szybko powtarza膰 kolejne opady przyn臋ty. Startuje ona ostro z dna i opada z optymalnie du偶ej wysoko艣ci. Kolejna praktyczna przes艂anka zwi膮zana jest z zauwa偶eniem brania, kt贸re cz臋sto nie jest "kopni臋ciem w kij", tylko niewielkim drgni臋ciem b膮d藕 przesuni臋ciem linki. Obserwacja linki, a 艣ci艣lej m贸wi膮c jej wej艣cia do wody, przy kr贸tkim kiju oszcz臋dza nasze oczy, gdy偶 jest bli偶ej. Szczeg贸lnie odczujemy t臋 r贸偶nic臋 przy wietrznej pogodzie. Kiedy ju偶 zauwa偶ymy branie, nast臋puje najpi臋kniejszy moment 艂owienia - zaci臋cie. Dzi臋ki kr贸tkiemu kijowi moment bezw艂adno艣ci zestawu zostaje zminimalizowany, co pozwala zyska膰 cenne u艂amki sekund i zaci膮膰 b艂yskawicznie, a jego sztywno艣膰 bardzo pomaga w przebiciu ko艣cistej, sandaczowej szcz臋ki. Sztywno艣膰, kt贸ra do tej pory nam pomaga艂a, mo偶e w holu przeszkadza膰. Przy ma艂ych sandaczach nie zauwa偶ymy tego, bo wyjad膮 z wody szybko, praktycznie bez ugi臋cia kija. 艢redni sandacz, czasem wymagaj膮cy holu, s艂abo uruchomi amortyzacj臋 w臋dziska i to w艂a艣nie on czasami spadnie z powodu du偶ej sztywno艣ci zestawu. Du偶e sandacze bez trudu uruchomi膮 nasz kij i tu mo偶emy spokojnie ju偶 poluzowa膰 hamulec ko艂owrotka, do tej pory zakr臋conego na beton! No i wreszcie wygoda. Kr贸tka w臋dka, to kr贸tkie ramie, na kt贸rym dzia艂a si艂a, z jak膮 podrywamy z dna do艣膰 ci臋偶k膮 przyn臋t臋, cz臋sto przez wiele godzin. Reasumuj膮c wybierzmy w臋dk臋 stosunkowo lekk膮, kt贸ra ma bardzo mocny i sztywny dolnik prawie do 1/2 d艂ugo艣ci i ko艂kowat膮 szczyt贸wk臋, a ugnie si臋 pod sporym obci膮偶eniem w swojej 艣rodkowej cz臋艣ci.
Zbyt kr贸tka r臋koje艣膰 b臋dzie b艂臋dem, a jej optymalna d艂ugo艣膰 zmie艣ci si臋 w przedziale 23-28 cm mierz膮c do stopki ko艂owrotka do ko艅ca dolnika. Pami臋tajmy, 偶e to kij o ci臋偶arze wyrzutu minimum 40 g. Dolnik d艂u偶szy, ni偶 przy kr贸tkich kijach jednor臋cznych, pomo偶e odpowiednio dowa偶y膰 nasze w臋dzisko oraz da nam punkt podparcia przedramienia w trakcie holu. Uchwyt, jak zawsze w kijach o tym ci臋偶arze wyrzutu, polecam DPS 20.
Przelotki raczej w tradycyjnym uk艂adzie 5,6 sztuk, pocz膮wszy od "30" umieszczonej 60-70 cm od stopki ko艂owrotka, za to dobrej jako艣ci - alconite lub sic, ze wzgl臋du na prac臋 g艂贸wnie z plecionk膮. Nie oznacza to, 偶e system wielo-przelotkowy (9,10 sztuk) w uzbrojeniu b臋dzie b艂臋dem, lecz nie zawsze jest konieczny. Przelotka szczytowa typu flaget dope艂ni w艂a艣ciwego uzbrojenia. Cz臋sto pope艂nianym b艂臋dem jest wyb贸r do budowy takiego w臋dziska blanku z wysoko-modu艂owego grafitu, gdy偶 jego czu艂o艣膰 nie pomo偶e nam ani w wychwyceniu brania, ani w prowadzeniu przyn臋ty, za to bardzo podniesie cen臋 w臋dki. Je艣li zamierzacie sami wybra膰 blank do uzbrojenia, gor膮co polecam blanki z serii "mag - bass", wykonane z podstawowych grafit贸w i kompozyt贸w w臋glowo-szklanych. Ich konstrukcja odpowiada za艂o偶eniom techniki opadu.
Jednocz臋艣ci贸wki
Wszystko to dotyczy w臋dzisk dwucz臋艣ciowych, a do tej metody w ostatnich latach (w Polsce) r贸wnie偶 s膮 u偶ywane jednocz臋艣ciowe blanki, najcz臋艣ciej o bardzo du偶ej zbie偶no艣ci.
Ich d艂ugo艣膰 zwykle waha si臋 od 1,60 do 2,00 m. Jednocz臋艣ci贸wki charakteryzuj膮 si臋 przewa偶nie bardzo mocnymi i sztywnymi dolnikami do ok. 4/5 d艂ugo艣ci i mniej sztywn膮 szczyt贸wk膮. Z moich do艣wiadcze艅 wynika, 偶e konstrukcje w臋glowe jednocz臋艣ciowe opisane jako cw do 20 g odpowiadaj膮 analogicznym 40 g dwucz臋艣ci贸wkom tylko co do sztywno艣ci.
]
Producenci cz臋stokro膰 wiedz膮 o tym i koryguj膮 t臋 rozbie偶no艣膰 podnosz膮c ci臋偶ar rzutowy dwukrotnie i przemilczaj膮c moc blanku. Otrzymujemy w贸wczas relatywnie s艂ab膮 konstrukcj臋 w stosunku do ci臋偶aru wyrzutu. Mam w膮tpliwo艣ci co do takiej pisemnej "korekty", gdy ukrywa ona faktyczn膮 moc blanku. A moc jest tu wa偶na chocia偶by ze wzgl臋du na fakt, 偶e 艂owimy plecionkami 15-20 funtowymi, a czasem nawet 25 funtowymi (np. po to, by lepiej widzie膰 branie) z zakr臋conym na amen hamulcem. Przeci臋tnie g贸rna granica wytrzyma艂o艣ci takiego kija powinna wynosi膰 ok. 20 funt贸w. Wi臋c obni偶anie mocy nie jest po偶膮dane. Istotny jest r贸wnie偶 fakt, 偶e 艂owimy do艣膰 du偶e ryby. Jednocz臋艣ci贸wki posiadaj膮 jeszcze wad臋 transportow膮 i to zar贸wno w trakcie dojazdu samochodem na 艂owisko, jak i w trakcie p艂ywania na 艂贸dce. Ale maj膮 za to wielk膮 zalet臋: w trakcie 艂owienia nie trzeba poprawia膰 z艂膮cza i szczyt贸wka nie wyleci do wody. A w amoku 艂owienia nikt przy zdrowych zmys艂ach nie zawraca sobie g艂owy sprawdzaniem i poprawianiem z艂膮cza...
Na rzek臋
Je艣li naszym 艂owiskiem jest 艣rednia lub du偶a nizinna rzeka, to z powodzeniem mo偶emy wykorzysta膰 w臋dzisko, kt贸re w majowym wydaniu "WW" nazwa艂em Heavy-Uniwersa艂em. Bez trudu po艂owimy nim, stosuj膮c: gumy z g艂贸wkami od 5 do 35 g, woblery od 6 do12 cm i wahad艂贸wki.
Arkadiusz Gwi偶d偶
藕r贸d艂o: www.ww.media.pl