Na po艂o偶onym niedaleko od Cz臋stochowy zbiorniku zaporowym Poraj wyst臋puje wiele gatunk贸w ryb, mnie szczeg贸lnie interesuj膮 drapie偶niki, gdy偶 w ostatnich latach na nowo odkry艂em spinning! W zesz艂ym sezonie p艂ywaj膮c po Poraju mia艂em dwa bliskie spotkania z kr贸lem g艂臋bin, czyli sumem. Obydwa pojedynki przegra艂em. W pierwszym starciu zawi贸d艂 haczyk po prostu si臋 wyprostowa艂, za drugim razem nie wytrzyma艂a plecionka.
Mo偶na by za艂o偶y膰, 偶e nie mia艂em odpowiedniego sprz臋tu na takiego przeciwnika, ale...·Teraz podczas zimy przegl膮daj膮c pras臋 w臋dkarsk膮 z ubieg艂ych lat natkn膮艂em si臋 na pewien artyku艂, kt贸ry mnie o艣wieci艂 i uzmys艂owi艂, 偶e oby dwie pora偶ki s膮 moj膮 win膮, pope艂ni艂em b艂臋dy, o jakich nie mia艂em poj臋cia do tej pory.
Opisze tutaj kilka najcz臋艣ciej pope艂nianych b艂臋d贸w, jakie 艂owca sum贸w do艣wiadczy艂 na w艂asnej sk贸rze.
Sprz臋t:
Sprz臋t musi by膰 mocny i solidny. Zamierzamy przecie偶 艂owi膰 ryby o masie kilkudziesi臋ciu kilogram贸w. W臋dzisko powinno by膰 mocne i solidne, a zarazem spr臋偶yste. Ko艂owrotek powinien by膰 du偶y i mocny, solidnie skonstruowany. Dobrze mie膰 wi臋kszy model ko艂owrotka. Wa偶ne, aby szpula pomie艣ci艂a minimum 150 metr贸w 偶y艂ki 0,40mm lub plecionki o podobnych parametrach wytrzyma艂o艣ciowych. Absolutnie 偶adna 偶y艂ka, ani plecionka nie pozwoli na zatrzymanie rozp臋dzonego 20 kilowego suma, nie wspominaj膮c o wi臋kszych!
艁owisko:
Suma szukamy w jego dziennych kryj贸wkach, z regu艂y w najg艂臋bszych partiach zbiornika.
Jednym z lepszych miejsc w trakcie dnia jest pobli偶e starego koryta rzeki. Ale upodobania ryb zmieniaj膮 si臋 z roku na rok. Dobrym 藕r贸d艂em informacji jest echosonda, niestety nie nadaj膮 si臋 do tego echosondy z najni偶szych p贸艂ek. Aby mie膰 jak najwi臋cej informacji nale偶y posiada膰 echosond臋 o jak najwi臋kszym k膮cie wysy艂anej wi膮zki fal. Aby mie膰 dobry zarys dna i ryb nale偶y wy艂膮czy膰 funkcj臋 Fish ID. Takie ustawienie naszej echosondy sprawi, 偶e na ekranie ogl膮da膰 b臋dziemy wierne obrazy przedmiot贸w zalegaj膮cych na dnie. Pozwoli nam to nie tylko zobaczy膰 kszta艂t ryb, ale i w przybli偶eniu oszacowa膰 ich wielko艣膰. Najcz臋艣ciej zaobserwujemy na ekranie cienk膮 prost膮 kresk臋 nad dnem, jest to grzbiet ryby widziany przez echosond臋.
Taktyka holu:
Branie suma jest najcz臋艣ciej gwa艂towne, cho膰 nie zawsze. Zaraz po ataku mo偶na wst臋pnie zweryfikowa膰 wielko艣膰 ryby. I tutaj wiernie zacytuj臋 sumowego specjalist臋 "Ot贸偶 regu艂膮 jest, 偶e du偶e sumy zaraz po zaci臋ciu ruszaj膮 w stron臋 w臋dkarza. 艁owi膮cy ma wra偶enie, 偶e zaci膮艂 ma艂膮 ryb臋, kt贸ra biernie daje si臋 przyholowa膰 do 艂odzi. Problem zaczyna si臋, gdy ryba podp艂ynie do samej 艂odzi. Wtedy post臋puje dwojako: albo nic sobie z w臋dkarza nie robi膮c, p艂ynie dalej po linii prostej, albo staje i muruje tu偶 pod 艂贸dk膮."
W obu przypadkach mamy do czynienia z du偶ym osobnikiem. W chwili, kiedy sum zorientuje si臋, 偶e wpad艂 w pu艂apk臋 rusza z furi膮 przed siebie. I nie ma takiej 偶y艂ki, kt贸ra by go zatrzyma艂a. Lecz odpowiedni zapas linki i dobrze wyregulowany ko艂owrotek zapewni膮 nam, 偶e nawet najwi臋kszy "kozak" skapituluje, za czym j膮 wysnuje ca艂膮 ze szpuli. Przyst臋pujemy teraz do drugiej cz臋艣ci, jak膮 jest hol. Niestety nie wielu w臋dkarzy wie, co tak naprawd臋 trzeba zrobi膰, aby suma um臋czy膰, ja tego te偶 nie wiedzia艂em. I tutaj specjalista podaje, 偶e w 80% b艂臋dna taktyka ko艅czy si臋 zerwaniem ryby. Nawet bardzo do艣wiadczeni w臋dkarze pope艂niaj膮 radykalny b艂膮d, jakim jest nap艂yni臋cie nad muruj膮cego suma "na g艂ow臋" i pr贸by oderwania go w pionie od dna. Sum, kt贸ry muruje do dna odpoczywa i nic sobie z tego przeci膮gania liny nie robi.
Do r贸wnowa偶enia przyk艂adanej si艂y przez w臋dkarza sum wykorzystuje swoj膮 mas臋 cia艂a. Kr贸tko m贸wi膮c to w臋dkarz si臋 mocuje z ryb膮 i sprz臋tem, sum odpoczywa w najlepsze, zbieraj膮c si艂y na dalsz膮 walk臋. I tak jak b臋dziemy ci膮gn臋li suma do g贸ry on ci膮gnie na d贸艂, a偶 uda mu si臋 przymurowa膰. Je偶eli b臋dziemy ci膮gn臋li suma w bok zmuszamy go do ci膮gni臋cia w przeciwnym kierunku, czyli ca艂y czas p艂ywa i si臋 m臋czy. W praktyce oznacza to, 偶e aby zm臋czy膰 suma nale偶y od niego odp艂yn膮膰 na odleg艂o艣膰 kilkunastu metr贸w i stale utrzymywa膰 napi臋t膮 link臋 i w臋dzisko. Sytuacja taka powoduje, 偶e sum jest zmuszony do ci膮g艂ego p艂ywania. Takiej walki na d艂u偶sz膮 met臋 nie wytrzyma 偶adna ryba. Po pewnym czasie jest tak umordowany, 偶e wyp艂ywa pod wierzch i nie ma si艂y nawet rusza膰 ogonem.
Teraz przyst臋pujemy do podbierania, nie przydadz膮 nam si臋 tu 偶adne podbieraki. B臋d膮 za ma艂e. Musimy sobie zada膰 pytanie czy zabieramy ryb臋, czy darujemy jej wolno艣膰. Doprawdy rado艣膰 ze zwr贸cenia rybie wolno艣ci b臋dzie wielokrotnie wi臋ksza ni偶 walory smakowe suma. Zawsze pozostanie nadzieja na powt贸rne spotkanie z t膮 ryb膮!
W galerii znajduj膮 si臋 zdj臋cia naszych u偶ytkownik贸w z jesiennych wyjazd贸w. Zach臋cam do przegl膮dania
Kobiety na Rybach nr.2
2017-10-28
Do艣膰 rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy pi臋kna kobiet臋 z w臋dk膮 !!
Sandaczowe okazy cz.2
2017-10-24
Zapraszamy do przegl膮dania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
Reklama
Rybomania TV
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"
2021-03-09
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"
Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl
2021-01-12
Ju偶 dawno mia艂em to tutaj umie艣ci膰 , je艣li kto艣 szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zreszt膮 zobaczcie sami jak sobie radzi, ja u偶ytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawi贸d艂.
Boroda Baits - nowo艣ci na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )
2020-12-16
Film przedstawia nowo艣ci na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom