2018-08-07 19:42
Jezioro Myczkowskie – zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim, na Sanie. Budowę prowadzono w latach 1921–1925, a następnie w latach 1956–1960 podwyższono zaporę i dokończono budowę elektrowni.
Jezioro Myczkowskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym o powierzchni ok. 2 km², głębokości od 5 do 15 m i pojemności 11 mln m³. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach turystycznych i uzdrowiskowych. Zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce i pełni rolę zbiornika wyrównawczego.
Projekt wykorzystania pętli Sanu koło Myczkowiec powstał w 1921 roku. Autorem był profesor K. Pomianowski. Przewidywał on wybudowanie zapory o wysokości około 15 m, a następnie ujęcie wody kanałem otwartym i sztolnią bezciśnieniową oraz elektrowni o mocy 3,51 MW i produkcji średniej rocznej około 19 mln kWh. Przewidywany do wykorzystania spad wynosił 14 m. Budowę prowadziło w latach 1921–1923 francusko-belgijskie Towarzystwo Akcyjne Elektrosan. Wobec braku funduszy, budowę przerwano w 1925 roku, choć brakowało do zakończenia zaledwie 300 tys. zł. Wykonany i zapłacony był m.in. tzw. jaz Stoneya[a]. Wykonana była część zapory, kanał z ujęciem, sztolnia oraz fundamenty elektrowni[3].
Walory Wędkarskie:
Woda górska jest od mostu w Solinie do końca miejscowości Bóbrka, a następnie do 50m przed zaporą w Myczkowcach jest woda nizinna. Jeśli chodzi o ryby to: Pstrąg, Troć, Lipień, Szcupak, Okoń, Płoć, Leszcz itp Zdarzają się naprawdę ładne okazy bo okonia około 40 cm wcale trudno nie jest tu złowić szczupaki ponad 70 cm, pstrągi i trocie 50+ oraz płocie 40+ są często łowione. Na jeziorze bardzo często zmienia się poziom wody ponieważ jest to zbiornik retencyjny, co przeszkadza w zasiadkach stacjonarnych.
Warto dodać ,że miejscówek z brzegu praktycznie nie ma . Co do tego zbiornika i odcinka górskiego połów na muchę , gumy czy blachy ---haki bezzadziorowe, pstrągi potokowe ( wymiar ochronny na górskim odcinku zbiornika Myczkowce to 40 cm)
Możliwość połowu ze środków pływających.