Reklama
Wyszukiwarka
Polecamy
Kontakt
Sonda
Partnerzy
2018-01-20 17:49

Jak i dlaczego wprowadzono rybak贸w na Zalew Zegrzy艅ski

Nie b臋d臋 wdawa艂 si臋 w szczeg贸艂y powstania Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzy艅ski, bo to nie jest istotne, je偶eli chodzi o PZW. Najistotniejsze z tego wszystkiego jest to, i偶 dzi臋ki osobistym staraniom Edwarda Trojanowskiego, lokalnego dzia艂acza samorz膮dowego, aktualnego Prezesa Zarz膮du LGD Zalew Zegrzy艅ski w listopadzie 2010 r. zosta艂o zainicjowane powo艂anie Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzy艅ski, kt贸ra mia艂a dzia艂a膰 w oparciu o program operacyjny pod nazw膮 鈥瀂r贸wnowa偶ony Rozw贸j Sektora Rybo艂贸wstwa i Nabrze偶nych Obszar贸w Rybackich na lata 2007-2013鈥.



A偶eby m贸c skorzysta膰 ze 艣rodk贸w unijnych w ramach tego programu musia艂 by膰 spe艂niony podstawowy warunek - istnienia okre艣lonego wska藕nika os贸b trudni膮cych si臋 rybactwem na danym terenie. By艂 to i jest w aktualnych programach pomocowych warunek sine qua non przyznania 艣rodk贸w unijnych na rozw贸j obszar贸w zale偶nych od rybactwa. Wtedy to Panu E. Trojanowskiemu z pomoc膮 przyszed艂 Okr臋g Mazowiecki PZW, kt贸ry ma w Wierzbicy w gminie Serock O艣rodek Rybacki. Dzi臋ki temu mo偶liwe by艂o spe艂nienie wymaganego wsp贸艂czynnika rybak贸w na ilo艣膰 mieszka艅c贸w na danym terenie. Tym samym bez aktywnego dzia艂ania Zarz膮du OM PZW nie mog艂oby doj艣膰 do powstania LGR Zalew Zegrzy艅ski.

Pomoc Unii Europejskiej na lata 2014-2020 - Program Operacyjny 鈥濺ybactwo i Morze鈥 na lata 2014-2020 (PO RYBY 2014-2020)

Wraz z pojawieniem si臋 informacji dotycz膮cych nowego programu ze 艣rodk贸w unijnych 鈥濺ybactwo i Morze鈥 pojawi艂a si臋 r贸wnie偶 wizja mo偶liwo艣ci pozyskania kolejnej pot臋偶nej transzy pieni臋dzy z UE. W ramach perspektywy finansowej 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) przyznano Polsce ponad 531 milion贸w euro, co oznacza, i偶 nasz kraj jest w czo艂贸wce pa艅stw unijnych, je偶eli chodzi o otrzymane 艣rodki z EMFR. Tak偶e istniej膮ca w贸wczas LGR Zalew Zegrzy艅ski uzna艂a, i偶 pojawi艂a si臋 mo偶liwo艣膰 pozyskania du偶ych funduszy na rozw贸j obszaru dzia艂ania zale偶nego od rybactwa. Dawna Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzy艅ski z dniem 1 wrze艣nia 2015 roku zmieni艂a nazw臋 na Lokaln膮 Grup臋 Dzia艂ania Zalew Zegrzy艅ski jednocze艣nie dokonuj膮c zmian w statucie. By艂o to m.in. konieczne do udzia艂u w nowym konkursie na wyb贸r strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez spo艂eczno艣膰 (tzw. LSR).



Na marginesie doda膰 nale偶y, i偶 w sk艂ad w艂adz LGD Zalew Zegrzy艅ski wchodzi 3 prominentnych dzia艂aczy Okr臋gu Mazowieckiego PZW - Pan Z. Bedy艅ski (Prezes Okr臋gu Mazowieckiego PZW), Janusz Klenczon, czy te偶 Jacek Perkowski.

Analiza funkcjonalna Zalewu Zegrzy艅skiego

W 2013 r. Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzy艅ski zleci艂a sp贸艂ce Biuro Konsultacyjne KOBIKO Sp. z o.o. z siedzib膮 w Warszawie opracowanie dokumentu pod nazw膮 鈥濧naliza funkcjonalna Zalewu Zegrzy艅skiego鈥. Tematem tego zlecenia by艂o opracowanie dokumentu, kt贸ry mia艂 na celu m.in.:
1) opisanie wszystkich g艂贸wnych funkcji Zalewu Zegrzy艅skiego
2) prognozowanie jak funkcje Zalewu Zegrzy艅skiego b臋d膮 si臋 zmienia膰.
3) wskazanie jakie zagro偶enia dla Zalewu Zegrzy艅skiego tworz膮 zachodz膮ce procesy
4) zasugerowanie dzia艂a艅 dla przeciwdzia艂ania tym zagro偶eniom.





Z wy偶ej wskazanej analizy p艂yn膮 jednoznaczne wnioski. Autorzy tej analizy wskazuj膮, i偶:

1) 鈥濻truktura gatunkowa od艂ow贸w sieciowych jest zdominowana przez gatunki charakterystyczne dla w贸d zeutrofizowanych (kr膮p, leszcz, p艂o膰). 艢wiadczy to o silnym zdegradowaniu ekosystemu jeziora.鈥

2) 鈥濧ktualnie brak jest dost臋pnych precyzyjnych i wiarygodnych danych dotycz膮cych ilo艣ci w臋dkuj膮cych na jeziorze i cz臋stotliwo艣ci ich po艂ow贸w. OM PZW szacuje, 偶e masa od艂awianych przez nich ryb jest kilkakrotnie wi臋ksza ni偶 w przypadku po艂ow贸w sieciowych. S膮 to w du偶ym stopniu gatunki szlachetniejsze, kt贸rych OM PZW szacuje, 偶e masa od艂awianych przez nich ryb jest kilkakrotnie wi臋ksza ni偶 w przypadku po艂ow贸w sieciowych. Dlatego bardzo wa偶n膮 rol臋 w modelowaniu populacji ryb w Jeziorze Zegrzy艅skim odgrywaj膮 sieciowe od艂owy rybackie. Usuwaj膮 one z ekosystemu ma艂ocenne ryby karpiowate, kt贸re wyst臋puj膮c w nadmiernych ilo艣ciach przyczyniaj膮 si臋 do pog艂臋biania eutrofizacji zbiornika. S膮 one przeciwwag膮 dla po艂ow贸w amatorskich, w kt贸rych w臋dkarz, nastawiony g艂贸wnie na cenne ryby drapie偶ne, powoduje ich nadmierny od艂贸w pozostawiaj膮c przy tym nisko eksploatowane stada ryb karpiowatych. Te, z kolei, wy偶eraj膮 nadmiernie organizmy planktonowe, kt贸re 偶ywi膮 si臋 jednokom贸rkowymi glonami powoduj膮cymi zakwity w贸d. Na powy偶szym przyk艂adzie wida膰, jak wa偶ne jest zachowanie klasycznego rybactwa 艣r贸dl膮dowego w celu ochrony ekosystem贸w wodnych.鈥

3) 鈥 Dok艂adniejszych danych dotycz膮cych wielko艣ci i struktury po艂ow贸w w臋dkarskich oraz rybackich mo偶e dostarczy膰 realizowany aktualnie przez OM PZW, we wsp贸艂pracy z Instytutem Rybactwa 艢r贸dl膮dowego w Olsztynie - Zak艂adem Rybactwa Rzecznego w 呕abie艅cu, projekt pn. Opracowanie rybackiego modelu zr贸wnowa偶onego wykorzystania i ochrony zasob贸w ryb w zbiornikach zaporowych na przyk艂adzie Zbiornika Zegrzy艅skiego. Podstawowym celem tego projektu jest wyznaczenie kierunk贸w zr贸wnowa偶onej gospodarki rybackiej na Jeziorze Zegrzy艅skim. Uwzgl臋dni on oba rodzaje po艂owu ryb: rybacki I w臋dkarski. Zbierane b臋d膮 dane o wysoko艣ci po艂ow贸w oraz podstawowe materia艂y biologiczne dominuj膮cych gatunk贸w ryb: leszcza, kr膮pia i p艂oci. Stanowi膰 one b臋d膮 niezb臋dn膮 podstaw臋 do wyznaczenia parametr贸w eksploatacyjnych i populacyjnych: nak艂adu po艂owowego, wielko艣ci po艂owu w podziale na rodzaj narz臋dzia po艂owowego, 艣miertelno艣ci naturalnej i po艂owowej, wysoko艣ci po艂ow贸w w sztukach ryb, odtworzenia liczebno艣ci i biomasy ryb w populacji, uzupe艂nienia przez naturalny rozr贸d.鈥



4) 鈥濽trzymanie, a zw艂aszcza rozw贸j dzia艂alno艣ci po艂owowej na Jeziorze Zegrzy艅skim wymaga doinwestowania rybak贸w dla zwi臋kszenia ekonomicznej efektywno艣ci sektora oraz dost臋pno艣ci i jako艣ci sprzeda偶y detalicznej . W tym celu OM PZW planuje remont i zakup 艂odzi oraz zakup narz臋dzi po艂owowych i silnik贸w do 艂odzi, kt贸re w chwili obecnej s膮 w nie najlepszym stanie technicznym. Ponadto planuje si臋 budow臋 i modernizacj臋 miejsc sprzeda偶y bezpo艣redniej po艂awianych ryb w taki spos贸b, by by艂y zgodne z przepisami weterynaryjnymi i spe艂nia艂y wymogi konsument贸w, a tak偶e modernizacj臋 i budow臋 sma偶alni ryb oraz sklep贸w sprzedaj膮cych produkty rybo艂贸wstwa.鈥

Konferencja naukowa

W Domu W臋dkarza w Warszawie w dniu 26 listopada 2014 r. odbywa si臋 konferencja naukowa pod nazw膮 鈥濷pracowanie rybackiego modelu zr贸wnowa偶onego wykorzystania i ochrony zasob贸w ryb w zbiornikach zaporowych, na przyk艂adzie Zbiornika Zegrzy艅skiego". Konferencja ta zorganizowana zosta艂a wsp贸lnie przez Okr臋g Mazowiecki PZW oraz Instytut Rybactwa 艢r贸dl膮dowego w Olsztynie i mia艂a ona m.in. na celu ukazanie, i偶 to dzi臋ki rybakom mo偶liwe b臋dzie zapewnienie ochrony zasob贸w ryb na Zalewie Zegrzy艅skim.

Jednym z uczestnik贸w tej konferencji by艂 prof. dr hab. Wies艂aw Wi艣niewolski z Instytutu Rybactwa 艢r贸dl膮dowego 鈥 aktualny cz艂onek rady naukowej PZW 鈥 kt贸ry w trakcie konferencji stwierdzi艂, 偶e zbiorniki Zalew Zegrzy艅ski i W艂oc艂awski, ze wzgl臋du na du偶膮 produkcj臋 biomasy wymagaj膮 sta艂ej eksploatacji sieciowej, kt贸ra b臋dzie regulowa膰 populacj臋 ryb karpiowatych, tak aby inne gatunki ryb mog艂y prawid艂owo si臋 rozwija膰. Oczywi艣cie na konferencji nie mog艂o r贸wnie偶 zabrakn膮膰 innych przedstawicieli IR艢 wsp贸艂pracuj膮cych z OM PZW. Przyk艂adowo znany nam ju偶 prof. A. Wo艂os wyst膮pi艂 tam z odczytem dotycz膮cym presji i po艂ow贸w w臋dkarskich w wybranych zbiornikach zaporowych opowiadaj膮c m.in. o potencjale produkcyjnym, konsekwencjach gospodarczych i ekologicznych dzia艂a艅 w臋dkarzy.

OM PZW na 鈥濷pracowanie rybackiego modelu zr贸wnowa偶onego wykorzystania i ochrony zasob贸w ryb w zbiornikach zaporowych na przyk艂adzie Zbiornika Zegrzy艅skiego" uzyska艂o z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie na kwot臋 462 672 z艂.

Tak to wygl膮da, PZW - a dok艂adnie okr臋g mazowiecki, zamiast spe艂nia膰 cele statutowe i dba膰 o interesy w臋dkarzy, zadba艂 o interesy swoje i lokalnych udzia艂owc贸w grupy rybackiej. Prezes okr臋gu zasiada w radzie nadzorczej sp贸艂ki rybackiej, i realizuje cele...tak, sp贸艂ki rybackiej oraz Instytutu Rybactwa 艢r贸dl膮dowego. W臋dkarze stali si臋 podk艂adk膮, dzi臋ki kt贸rej mo偶na bra膰 unijne granty.

Czy jeste艣cie zadowoleni z wybor贸w do w艂adz okr臋gu, kt贸re w czerwcu zesz艂ego roku wygra艂 ponownie prezes Bedy艅ski? Niestety, na niego g艂osowa艂a zdecydowana wi臋kszo艣膰 delegat贸w. Wi臋c na pytanie, czy najwi臋kszy okr臋g w Polsce jest w w臋dkarskich r臋kach, musicie odpowiedzie膰 sobie sami.

Autor: Arek 艢.

Galerie zdj臋膰

Jesienne Sandaczowe Okazy cz.3

2017-12-26
W galerii znajduj膮 si臋 zdj臋cia naszych u偶ytkownik贸w z jesiennych wyjazd贸w. Zach臋cam do przegl膮dania

Kobiety na Rybach nr.2

2017-10-28
Do艣膰 rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy pi臋kna kobiet臋 z w臋dk膮 !!

Sandaczowe okazy cz.2

2017-10-24
Zapraszamy do przegl膮dania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
Reklama
Rybomania TV

Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

2021-03-09
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl

2021-01-12
Ju偶 dawno mia艂em to tutaj umie艣ci膰 , je艣li kto艣 szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zreszt膮 zobaczcie sami jak sobie radzi, ja u偶ytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawi贸d艂.

Boroda Baits - nowo艣ci na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )

2020-12-16
Film przedstawia nowo艣ci na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom
Reklama
Facebook
Tagi
sukcesy wedkarskie, wiadomosci wedkarskie, zdjecia wedkarskie, w臋dkarstwo, testy w臋dkarskie, serwis spinningowy, metody po艂owu, sandacz, szczupak, wykaz lowisk, galeria wedkarstwa, filmy wedkarskie, aktualnosci wedkarskie, klusownictwo, straz wedkarska, wedkarskie przygody, porady spinningowe, wyprawy wedkarskie, rybomania, nowosci wedkarskie, porady wedkarskie
(C) Copyright 2017 rybomania.pl | Wszelkie prawa zastrze偶one
Projekt: soloduszkiewicz.com | Wykonanie i hosting: TopRally.pl
Ta strona u偶ywa Cookies

Informujemy, i偶 w serwisie rybomania.pl s膮 wykorzystywane pliki cookies. 

U偶ytkownik ma mo偶liwo艣膰 samodzielnej zmiany ustawie艅 dotycz膮cych cookies i rezygnacji z mo偶liwo艣ci ich stosowania w swojej przegl膮darce internetowej.

Wi臋cej informacji na temat stosowania plik贸w cookies znajduje si臋 w Polityce Prywatno艣ci.

Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptowa膰 Cookies.

Akceptuj cookies