2016-11-01 18:32
Nasta艂a tak d艂ugo oczekiwana przez spinningist贸w pora roku – p贸藕na jesie艅. Szkoda tylko, 偶e cz臋艣ciej jest zimna i deszczowa, ni偶 艂adna i darz膮ca rybami. Mimo tego, sandacze nie najgorzej bior膮 i warto wyskoczy膰 za nimi w weekend, a mo偶e nawet wzi膮膰 kr贸ciutki urlop? Nast臋pna taka okazja b臋dzie za rok.
Rzeczne
Wydaje si臋, 偶e 艂owienie w rzece jest proste, bo wystarczy obrzuci膰 nap艂yw czy zatoczk臋 i na艂owimy sandaczy. Nic bardziej myl膮cego. 呕eruj膮c, ryby przemieszczaj膮 si臋, z 偶erowiska odp艂ywaj膮 do ostoi lub na tymczasowe le偶e trawi膰 pokarm. Dlatego tak cz臋sto trafiamy na bezrybn膮 wod臋. Jak wi臋c 艂owi膰 sandacze?
Je偶eli kochamy spinning i 艂owimy sandacze na przyn臋ty sztuczne, to musimy zaakceptowa膰 odpowiedni膮 taktyk臋 艂owienia – aktywn膮. Przede wszystkim aktywn膮!
Przy potencjalnym stanowisku sandaczy zatrzymujemy si臋 na kilkana艣cie minut, czyli na tyle, aby ob艂owi膰 wybrane miejsce. Je艣li nie mamy kontaktu z ryb膮, opuszczamy stanowisko i maszerujemy do kolejnego. Ka偶de kolejne 艂owisko ob艂awiamy starannie, bo w ka偶dym z nich mo偶e czeka膰 na nas sandacz 偶ycia.
Sandacze wci膮偶 偶eruj膮 w dw贸ch porach dnia: o brzasku i podczas zmierzchu. Niekt贸re osobniki 偶eruj膮 r贸wnie偶 w pe艂ni dnia, ale o tych dw贸ch porach daje si臋 zauwa偶y膰 nasilone 偶erowanie. Tym samym wzrasta nasza szansa na z艂owienie ryb.
Teraz najcz臋艣ciej 艂owi臋 w dw贸ch partiach rzeki: niemal na 艣rodku (w nurcie) i w g艂臋bokich mi臋dzytamiach, przy d艂ugich warkoczach i przede wszystkim na granicy nurtu i spokojnej wody.
Do ob艂owienia odleg艂ego 艂owiska u偶ywam gumy z ci臋偶k膮 g艂贸wk膮. Dla przyk艂adu podam, 偶e do 艂owienia wi艣lanych sandaczy zak艂adam gum臋 d艂ug膮 na 11 cm i osadzam j膮 na g艂贸wce o masie od 15 g do 30 g – w zale偶no艣ci od konfiguracji 艂owiska. Na ko艂owrotku mam plecionk臋, a w臋dzisko posiada akcj臋 umo偶liwiaj膮c膮 efektywne 艂owienie plecionk膮. Gdy zapuszcz臋 si臋 nad dolny San, to obci膮偶enie gumy nie przekracza 20 g. A zatem dostosowuj臋 si臋 do warunk贸w panuj膮cych na 艂owisku, bo tylko w ten spos贸b mo偶emy systematycznie 艂owi膰 ryby, i przede wszystkim 艣wiadomie, a nie z przypadku. Cho膰 przecie偶 i mi takie ryby trafiaj膮 si臋 na w臋dk臋. Uczciwie informuj臋, 偶e na tak zestawion膮 w臋dk臋 mo偶e trafi膰 ci臋偶ki sum (w listopadzie ma okres ochronny i nale偶y ostro偶nie uwolni膰 go), wyro艣ni臋ty szczupak, nierzadko 3-5-kilowy karp (je艣li spinningujemy w pobli偶u stada karpi), a zatem emocji nam nie zabraknie.
Jeziorowe
I w jeziorach 偶yj膮 pi臋kne sandacze, ale nie ma co ukrywa膰 – trudniej je tu z艂owi膰, bo mamy bardzo du偶膮 przestrze艅 nad lustrem wody i pod nim. Do pomocy warto zaprz臋gn膮膰 echosond臋, 艂贸dk臋, du偶o wolnego czasu i sporo cierpliwo艣ci. Ale nagroda jest sowita, bo mo偶emy znale藕膰 sandaczowisko darz膮ce rybami nawet w grudniu.
W Polsce sandacze 偶yj膮 w wielu r贸偶norodnych jeziorach, o niezwykle odmiennej konfiguracji i rze藕bie dna. Nie spos贸b wi臋c w jednym zdaniu podpowiedzie膰 spos贸b z艂owienia ich. Z pewno艣ci膮 warto poszuka膰 kamienistej g贸rki i ob艂awia膰 j膮 cumuj膮c na g艂臋bokiej wodzie – rzucamy na p艂ytk膮. Nie wolno odpu艣ci膰 偶adnemu g艂臋bokiemu rowu, uskokowi dna z wyra藕nym rantem, oraz blatu, kt贸ry usytuowany jest na rozleg艂ym i pofa艂dowanym lub zaro艣ni臋tym dnie. Taki czysty i r贸wny plac jest atrakcyjny dla sandaczy, a zw艂aszcza, gdy jest twardy i bez warstwy mu艂u.
Poluj膮cy sandacz 偶eruje wsz臋dzie tam, gdzie znajdzie pokarm. Nie jest wi臋c istotne, 偶e pod nim akurat le偶y muliste dno – wa偶ne, 偶e nad dnem p艂ywa rybka, czyli pokarm sandacza. Nie odpuszczajmy takich miejsc sugeruj膮c si臋 li tylko mulisto艣ci膮 dna.
Do 艂owienia w jeziorze z 艂贸dki warto zastosowa膰 nie tylko gumy, ale tak偶e w膮skie wahad艂贸wki, a nawet srebrzyste obrot贸wki typu listek wierzby.
W zbiorniku zaporowym koniecznie opukajcie ci臋偶k膮 gum膮 lub kogutem stare koryto rzeki. Ale w tym miejscu warto za艂o偶y膰 ochronny przypon, bo w starych korytach stoi wiele rekordowych szczupak贸w. One te偶 bior膮 na koguty.
藕r贸d艂o : www.wedkarstwo.onet.pl