2013-07-25 09:26
W 1972 roku, w wyniku spi臋trzenia rzek Rudy i Nacyny, powsta艂 zbiornik zaporowy o powierzchni niespe艂na 500 hektar贸w. G艂贸wnym zadaniem zbiornika by艂o ch艂odzenie turbin, usytuowanej nieopodal, pot臋偶nej elektrowni w臋glowej. Od samego pocz膮tku swego istnienia zbiornik by艂 intensywnie zarybiany. W kr贸tkim te偶 czasie zdoby艂 sobie uznanie w臋dkarzy i renom臋 jednego z najciekawszych i najrybniejszych 艂owisk w kraju.
SEKRETY CIEP艁EJ WODY
Zalew Rybnicki, zwany te偶 cz臋sto Rybnickim Morzem, mimo swego m艂odego wieku szybko sta艂 si臋 synonimem 艂owienia du偶ych ryb. Jest bowiem jednym z nielicznych w kraju zbiornik贸w, gdzie temperatura wody nawet w 艣rodku zimy nie spada poni偶ej pi臋tnastu stopni. Wiele gatunk贸w ryb, zar贸wno tych rodzimych, jak i sprowadzanych z najdziwniejszych zak膮tk贸w 艣wiata w celu wsiedlenia do zbiornika, znalaz艂o tu doskona艂e warunki do 偶ycia. Szybko te偶 ryby zacz臋艂y osi膮ga膰 przyrosty, niespotykane na wodach kt贸rych termika podlega艂a naturalnemu, ca艂orocznemu cyklowi. Konrad Maciura - mieszkaniec pobliskiego Rybnika, 艂owi na zbiorniku od pi臋tnastu lat. Tak opowiada o specyfice i okazach z jakimi mo偶na si臋 tutaj wcale nierzadko spotka膰: Na Zalewie Rybnickim mo偶na z艂owi膰 praktycznie wszystkie ryby charakterystyczne dla polskich w贸d stoj膮cych. Wszystkie, plus ryby kt贸rych nie z艂owi si臋 nigdzie indziej. S膮 wi臋c leszcze, p艂ocie, karasie, liny. Na zbiorniku przez pewien czas nie obowi膮zywa艂y 偶adne limity w po艂owie leszcza. To w celu ograniczenia jego nadmiernie rozwijaj膮cej si臋, a co za tym idzie kar艂owaciej膮cej populacji. Cel uda艂o si臋 chyba osi膮gn膮膰, bo dzisiaj cz臋sto 艂owi si臋 tutaj okazy o wadze ponad czterech kilogram贸w. Nie mniej ciekawe s膮 p艂ocie - domena g艂贸wnie wyczynowych w臋dkarzy pos艂uguj膮cych si臋 zawodnicz膮 odleg艂o艣ci贸wk膮. Standardem s膮 ryby w granicach kilograma, za艣 trafiaj膮 si臋 okazy i dwukrotnie wi臋ksze. Druga 'grupa' ryb, kt贸ra chyba w najwi臋kszym stopniu wabi w臋dkarzy nad brzegi zalewu, to du偶e okazy karpi, amur贸w i to艂pyg. Karpie dorastaj膮 tu do kilkunastu kilogram贸w, za艣 g贸rna granica rozmiar贸w amur贸w, a szczeg贸lnie to艂pyg nie jest znana nikomu. W ka偶dym razie, widoczne czasem na powierzchni 'torpedy', s膮 zdaniem specjalist贸w w takich po艂owach, dwukrotnie wi臋ksze od trzydziesto, czterdziestokilogramowych okaz贸w, jakie si臋 tutaj 艂owi. Amatorom ryb drapie偶nych Rybnickie Morze oferuje spotkania z sandaczami do dziesi臋ciu kilogram贸w i sumami, kt贸re osi膮gaj膮 tu chyba najwi臋ksze w kraju przyrosty. Do艣膰 powiedzie膰, 偶e mimo m艂odego wieku zbiornika 艂owi si臋 tu ju偶 okazy dwumetrowe.

CIEP艁OWNICY
Nad Zalewem Rybnickim mo偶na spotka膰 niemal wszystkie w臋dkarskie 'nacje'. Swoje miejsce znajd膮 tu w臋dkarze, dla kt贸rych liczy si臋 przede wszystkim rekreacja i wypoczynek z w臋dk膮. Nierzadko mo偶na trafi膰 na 'marato艅czyk贸w', przez wiele dni poluj膮cych na te najwi臋ksze ryby. Zagl膮daj膮 nad zalew i sp艂awikowi wyczynowcy, kuszeni wizj膮 z艂oto艂uskiej '艂opaty', czy spinningi艣ci uzbrojeni w ci臋偶kie sumowo-sandaczowe zestawy.
Rybnik, to wbrew pozorom bardzo trudna woda. Sukces zale偶y tu od wielu czynnik贸w. Niech kto艣 nie my艣li, 偶e jak woda ciep艂a, to i ryby same wskakuj膮 do siatki. Woda z zalewu s艂u偶y do ch艂odzenia turbin elektrowni, po czy zostaje na powr贸t wypompowana do zbiornika. Wymusi艂o to na budowniczych zbiornika zapewnienie swego rodzaju obiegu wody, czyli okr臋偶nego przep艂ywu w samej misie zalewu. Osi膮gni臋to to w ten spos贸b, 偶e zbiornik zosta艂 przedzielony na dwie cz臋艣ci betonowym wa艂em, tak zwan膮 'kierownic膮'. Dooko艂a tego偶 wa艂u odbywa si臋 g艂贸wny ruch wody zimnej i podgrzanej. W zbiorniku jest bardzo du偶o podwodnych pr膮d贸w - takich kt贸re maj膮 ustalone od lat 'trasy' i takich kt贸re si臋 wci膮偶 zmieniaj膮. Owe pr膮dy, to strugi cieplejszej wody. Takie 'ciep艂e rzeki' w ch艂odniejszych wodach zalewu. Ich przebieg i rozk艂ad zale偶y od nat臋偶enia pracy elektrowni, od pory roku, wiatru, fali. Lokalizacja gor膮cych strug to najwa偶niejszy warunek udanych po艂ow贸w, bowiem w艂a艣nie w ich obr臋bie gromadzi si臋 najwi臋cej ryb.

Strugi naj艂atwiej namierzy膰 w ch艂odne, bezwietrzne dni - obserwuj膮c snuj膮ce si臋 nad nimi opary mgie艂. Wschodni brzeg zbiornika, tak zwana 'zimna woda', to 艂owisko cz臋艣ciej odwiedzane latem, na zachodniej - 'ciep艂ej wodzie' lepiej 艂owi膰 jesieni膮 i zim膮. S膮 to wytyczne bardzo uog贸lnione, bo poj臋cia zimna i ciep艂a woda r贸wnie偶 zale偶膮 od wielu czynnik贸w i cz臋sto nie oddaj膮 faktycznej temperatury wody. W ciep艂ych pr膮dach mo偶na skutecznie 艂owi膰 bez d艂ugotrwa艂ego n臋cenia. S膮 to bowiem 'naturalne' miejsca grupowania si臋 ryb. Te najwi臋ksze - karpie i amury - mo偶na z艂owi膰 praktycznie w ka偶dym miejscu, wymagaj膮 one jednak d艂ugotrwa艂ego i systematycznego n臋cenia. Mo偶na je oczywi艣cie z艂owi膰 i bez n臋cenia, ale b臋d膮 to po艂owy przypadkowe.
Spinningistom poleca艂bym sumy i sandacze. Na zbiorniku niestety nie wolno 艂owi膰 ze 艣rodk贸w p艂ywaj膮cych, tym samym spinningi艣ci s膮 znacznie ograniczeni. Tam gdzie w zasi臋gu rzutu znajduj膮 si臋 charakterystyczne miejsca bytowania sandaczy 艂owi si臋 je w klasyczny zaporowy spos贸b. Natomiast zawsze dobre s膮 te miejsca, gdzie 艂owi si臋 spor膮 ilo艣膰, p艂oci, kr膮pi i leszczy. Za stadami bia艂orybu pod膮偶aj膮 r贸wnie偶 drapie偶niki i tam naj艂atwiej o spotkanie z sumem czy sandaczem. Trzeba jednak powiedzie膰, 偶e du偶o wi臋ksze efekty w po艂owach drapie偶nik贸w osi膮gaj膮 w臋dkarze 艂owi膮cy na 偶ywca, czy martw膮 rybk臋.
Nad Zalew Rybnicki naj艂atwiej dojecha膰 drog膮 numer 920, Rybnik - Ku藕nia Raciborska. Droga biegnie praktycznie wzd艂u偶 ca艂ego zachodniego brzegu zbiornika. R贸wnie偶 na tym brzegu usytuowanych jest kilka o艣rodk贸w wypoczynkowych o r贸偶nym standardzie, gdzie bez problemu mo偶na zatrzyma膰 si臋 na d艂u偶ej. Pewn膮 alternatyw膮 dla Rybnickiego Morza s膮 rozmieszczone wzd艂u偶 jego brzeg贸w zbiorniki wyr贸wnawcze. Orzepowice, Gzel, Pniowiec, Grabownia s膮 we 'w艂adaniu' PZW. Zarybia si臋 je intensywnie karpiem, linem, szczupakiem, sandaczem. Czasem - szczeg贸lnie latem - zdarza si臋, 偶e na zbiornikach wyr贸wnawczych 艂atwiej o spotkanie z du偶膮 ryb膮, ni偶 na w艂a艣ciwym zalewie. Ostatni膮 'pere艂k膮', godn膮 polecenia g艂贸wnie spinningistom, jest wypadaj膮ca ze zbiornika rzeka Ruda. Mo偶na w niej z艂owi膰 szczupaka, sandacza, okonia, g艂贸wnie jednak 艂owi si臋 tam klenie. Rzeczka jest niewielka, bardzo dzika i pe艂na swoistego uroku. Warto si臋 tam zapu艣ci膰, kiedy zm臋czy nas ju偶 bezmiar 'du偶ej wody'.
Tomasz Krzyszczyk
REGULAMIN 艁OWISKA LICENCYJNEGO "RYBNIK" obowi膮cy od dn. 01.01.2011 r.
Za艂膮cznik nr 1 do uchwa艂y ZO nr 49/2010 z dnia 06.11.2010 r.
REGULAMIN AMATORSKIEGO PO艁OWU RYB NA 艁OWISKU LICENCYJNYM "RYBNIK"
oraz zbiornikach bocznych Grabownia i Orzepowice obowi膮zuje od dnia 01.01.2011 r.
1. Uprawnionym do amatorskiego po艂owu ryb na ww. zbiornikach s膮 osoby posiadaj膮ce:
kart臋 w臋dkarsk膮 z wyj膮tkiem przypadk贸w opisanych w Ustawie o Rybactwie 艢r贸dl膮dowym z dnia 18.04.1985 r.(wraz z p贸藕niejszymi zmianami)
pisemne zezwolenie wydane przez Okr臋g PZW Katowice wraz z rejestrem po艂owu ryb.
2. Warunki w臋dkowania:
w臋dkowanie dozwolone jest z brzegu w godzinach od 500 do 2200. W okresie od 01.06 do 30.09. dopuszcza si臋 w臋dkowanie od godz. 400 do 2300, z wyj膮tkiem odcinka tzw. „zrzutu ciep艂ej wody” gdzie dopuszcza si臋 po艂贸w w nocy.
strefy (odcinki linii brzegowej) dopuszczone do w臋dkowania s膮 przedstawione na mapach wywieszonych w punktach wydawania zezwole艅,
na odcinku tzw. ,,zrzutu ciep艂ej wody” w臋dkowanie dozwolone jest za specjalnym jednodniowym zezwoleniem bez prawa:
- zabierania ryb (po z艂owieniu ryby musz膮 by膰 niezw艂ocznie
wypuszczone z powrotem do wody),
- po艂owu ryb metod膮 spinningow膮 oraz na 偶ywca, trupka i filet,
na terenie O艣rodka Kotwica w臋dkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem,
na wydzielonym odcinku tzw. "kierownicy ziemnej" od strony O艣rodka Szkoleniowo- Wypoczynkowego Stodo艂y w臋dkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem rocznym lub specjalnym jednodniowym,
dopuszcza si臋 wchodzenie do wody do wysoko艣ci bioder celem:
- zarzucenia przyn臋ty i zan臋ty,
- brodzenia przy stosowaniu metody spinningowej, z wyj膮tkiem miejsc
niedozwolonych do w臋dkowania jak r贸wnie偶 linii brzegowej od
ul. Podmiejskiej do mola przy „zrzucie ciep艂ej wody” oraz na odcinku
zimnej wody w miejscach umocnionych p艂ytami betonowymi.
Dopuszcza si臋 wyw贸z zan臋t i przyn臋t za specjalnym zezwoleniem ca艂orocznym wy艂膮cznie z tzw. modeli p艂ywaj膮cych (nie dotyczy pozosta艂ego sprz臋tu p艂ywaj膮cego).
3. Wprowadza si臋 nast臋puj膮ce obostrzenia:
- zakaz po艂owu przy u偶yciu kuszy,
- zakaz po艂owu w nocy, za wyj膮tkiem „zrzutu ciep艂ej wody” oraz linii
brzegowej na odcinku od mola przy Domu Kultury do ogrodzenia przy
„zrzucie ciep艂ej wody”,
- zakaz zak艂贸cania ciszy;
- zakaz po艂owu z 艂odzi lub innego sprz臋tu p艂ywaj膮cego i pomost贸w
za wyj膮tkiem zawod贸w okre艣lonych odr臋bnymi przepisami,
- zakaz po艂owu spod lodu,
- zakaz wywozu zan臋t i przyn臋t ze sprz臋tu p艂ywaj膮cego z wyj膮tkiem
tzw. modeli p艂ywaj膮cych,
- zakaz udost臋pniania modeli p艂ywaj膮cych osobom bez specjalnego
zezwolenia,
- zakaz budowania pomost贸w i stanowisk w臋dkarskich bez
zgody Elektrowni,
- zakaz biwakowania noc膮, za wyj膮tkiem terenu przynale偶nego do
Fundacji Elektrowni Rybnik, za dodatkow膮 op艂at膮 ustalon膮 przez fundacj臋,
- zakaz niszczenia drzew, krzew贸w i umocnie艅 brzegowych,
- zakaz rozpalania ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi,
- zakaz patroszenia ryb w obr臋bie zbiornik贸w,
- zakaz za艣miecania i zanieczyszczania wody oraz gleby,
- zakaz wodowania sprz臋tu p艂ywaj膮cego poza miejscami do tego
wyznaczonymi,
- zakaz umieszczania tablic, napis贸w, og艂osze艅 reklamowych oraz innych
znak贸w bez zgody Elektrowni,
- na odcinku tzw. kierownicy ziemnej obowi膮zuje zakaz:
zakaz w臋dkowania od dnia 01.11. do dnia 31.05.
wywo偶enia zan臋t i przyn臋t tzw. modelami p艂ywaj膮cymi,
zarzucanie przyn臋ty przez siatk臋 na przej艣ciu uj臋cia oraz opieranie na siatce zarzuconych w臋dek,
- zakaz stosowania zan臋ty sypkiej oraz sporz膮dzonej z pieczywa na
zbiorniku Grabownia.
4. Wy艂膮cza si臋 z amatorskiego po艂owu ryb nast臋puj膮ce fragmenty linii brzegowej:
kana艂 cofki zbiornika na odcinku od mostu na ulicy Rudzkiej do mostu na ulicy Podmiejskiej;
brzeg wzd艂u偶 ul. Podmiejskiej;
rzek臋 Ruda od wlotu do kana艂u cofki do jazu zlokalizowanego na wysoko艣ci szko艂y;
odcinek rzeki Ruda od zapory czo艂owej do ko艅ca umocnie艅 brzegowych poni偶ej mostu na ul. Stalowej;
zapory boczne (z obu stron) zbiornik贸w Gzel, Pniowiec, Orzepowice, Grabownia;
zapor臋 czo艂ow膮 zbiornika wraz z lini膮 brzegow膮 wzd艂u偶 obiekt贸w bazy rybackiej;
brzeg wzd艂u偶 O艣rodka Sport贸w Wodnych i Rekreacji ,,Pod 呕aglami” Stodo艂y;
brzeg wzd艂u偶 O艣rodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodo艂y;
brzeg wzd艂u偶 teren贸w wewn臋trznych Elektrowni „Rybnik” S.A.
5. Dopuszcza si臋 zapor臋 boczn膮 Orzepowice na zbiorniku "Rybnik” do rozgrywania zawod贸w w臋dkarskich oraz amatorskiego po艂owu ryb za specjalnym zezwoleniem. Obowi膮zuje zakaz wbijania podp贸rek w szczeliny dylatacyjne pomi臋dzy p艂ytami. Zasady organizacji i przeprowadzenia zawod贸w w臋dkarskich reguluje odr臋bny regulamin.
6. Ustala si臋 nast臋puj膮ce limity po艂owu ryb:
- dzienne:
karp, amur, lin – 2 szt. 艂膮cznie
szczupak, sandacz, w臋gorz, sum – 2 szt. 艂膮cznie
leszcz o d艂ugo艣ci do 40 cm – 5 kg
leszcz o d艂ugo艣ci powy偶ej 40 cm – 5 szt.
ja藕, p艂o膰 - 10 szt. 艂膮cznie
艂膮czna masa z艂owionych i zabranych ryb innych gatunk贸w nie mo偶e przekroczy膰 5 kg w ci膮gu doby.
- roczny:
wprowadza si臋 ograniczenie po艂owu na jedno zezwolenie roczne do 50 szt. 艂膮cznie nast臋puj膮cych gatunk贸w ryb: karp, sandacz, szczupak, w臋gorz, sum, lin, amur. Po wykorzystaniu limitu traci si臋 prawo do po艂owu i nale偶y wykupi膰 nast臋pne zezwolenie.
7. Wprowadza si臋 wymiar ochronny ryb:
karp - do 30 cm i powy偶ej 65 cm,
p艂o膰 - do 20 cm,
sandacz i szczupak do 50 cm,
8. Ka偶dy w臋dkarz jest obowi膮zany prowadzi膰 rejestracj臋 po艂owu ryb zgodnie z instrukcj膮 Okr臋gu PZW Katowice.
9. W przypadku stwierdzenia, przez osoby uprawnione do kontroli, nieprzestrzegania postanowie艅 niniejszego regulaminu; Okr臋g PZW Katowice zastrzega sobie prawo odebrania zezwolenia bez odszkodowania i odm贸wienia w przysz艂o艣ci sprzeda偶y zezwolenia. Sprzeda偶 ponownego zezwolenia, mo偶e by膰 dokonana za trzykrotn膮 warto艣膰 poprzedniej ceny zezwolenia w siedzibie okr臋gu.
10. Wysoko艣膰 sk艂adek uprawniaj膮cych do amatorskiego po艂owu ryb ustalana jest corocznie przez Zarz膮d Okr臋gu PZW Katowice.
11. Okr臋g PZW Katowice oraz Elektrownia Rybnik S.A. nie ponosi 偶adnej odpowiedzialno艣ci za ewentualne wypadki w czasie w臋dkowania.
12. Okr臋g PZW Katowice zastrzega sobie prawo do zmian i poprawek regulaminu po艂ow贸w.
13. W sprawach nie uj臋tych regulaminem maj膮 zastosowanie przepisy Regulaminu Amatorskiego Po艂owu Ryb PZW.
14. Regulamin obowi膮zuje do odwo艂ania.
15. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu b臋d膮 wywieszane w punktach sprzeda偶y zezwole艅 oraz zamieszczane na stronie internetowej Okr臋gu: www.pzw.com.pl