2020-03-30 13:42
Napowietrzacze do akwarium pełnią bardzo ważne zadanie. Służą do podniesienia poziomu tlenu w wodzie, co znacząco wpływa na znajdujące się w zbiorniku zwierzęta oraz rośliny. Dzięki temu urządzeniu, łatwiej jest nam kontrolować warunki panujące w akwarium i zapewnić potrzebną do stabilnego rozwoju flory i fauny równowagę.
Napowietrzacze do akwarium
Napowietrzacze, najprościej ujmując, dostarczają do wody tlen pochodzący z atmosfery, co sprawia, że woda staje się w niego bogatsza. Naturalnie, w dużych zbiornikach wodnych ten proces odbywa się samoistnie – dzięki ruchowi wody, fal i zwierząt. W naszym zbiorniku takie warunki nie zachodzą, dlatego tlen musimy dostarczać dodatkowo za pomocą napowietrzacza. Jednak nie w każdym akwarium zachodzi konieczność używania napowietrzacza.
Kiedy warto używać napowietrzacza?
Zbiorniki z dużą ilością roślin świetnie radzą sobie z produkcją tlenu, dlatego w nich nie zachodzi konieczność używania tego urządzenia. Natomiast w zbiornikach bez roślin lub z małą ich ilością, a także w zbiornikach zimnych, morskich oraz posiadających zwierzęta, które wymagają środowiska bogatego w tlen, warto po napowietrzacz sięgnąć. Uchroni to znajdujące się w zbiorniku zwierzęta przed chorobami, a nawet śmiercią. Oczywiście, sam napowietrzacz jest rozwiązaniem funkcjonalnym, jednak warto także zainwestować w rośliny do naszego akwarium. Są one bardzo drogocenne dla całego ekosystemu zbiornika.
Jakie są skutki niedotlenienia?
Przede wszystkim, gorsza kondycja ryb. Narażamy się także na nadmierne namnażanie się w zbiorniku glonów oraz obumieranie i choroby roślin, które narażone są na wzrost makro oraz mikroelementów. Rośnie także poziom amonifikacji i wytwarzają się inne, niepożądane związki w wodzie, co obniża jakość życia i może skończyć się bardzo niekorzystnie dla naszego akwarium.
W poszukiwaniu dobrych napowietrzaczy akwariowych, skorzystaj z oferty
Akwarystyczny24.pl. Najlepsza jakość w niskich cenach oraz bogaty wybór sprawiają, że jest to najlepszy sklep z akcesoriami do akwarystyki.