2013-07-20 21:42
Sandacz – s艂odkowodny drapie偶nik z rodziny okoniowatych. Charakteryzuje si臋 kr臋pym, wyd艂u偶onym cia艂em, szarobr膮zowym lub szarozielonym grzbietem i srebrzysto-zielonymi bokami z ciemnymi, poprzecznymi smugami. Na p艂etwie grzbietowej i ogonowej ma ciemne, regularnie rozmieszczone plamki. Ryba dorasta do 1,3 m d艂ugo艣ci, a przeci臋tna masa od艂awianych okaz贸w wynosi od 3 do 5 kg.,
Metoda na sandacza
Wybieraj膮c 艂owiska warto uda膰 si臋 nad te z p艂askim dnem – sandacze pojawiaj膮 si臋 tu bowiem bez wzgl臋du na pogod臋 czy poziom wody, wi臋c mamy wi臋ksze szanse na powr贸t do domu ze spor膮 liczb膮 schwytanych okaz贸w. Warto tak偶e pami臋ta膰 o tym, aby 艂owi膰 w miejscach, na kt贸re pada 艣wiat艂o – chodzi nie tylko o komfort 艂owienia i wi臋ksze bezpiecze艅stwo przy ewentualnym brodzeniu w wodzie, ale r贸wnie偶 fakt, 偶e do 艣wiat艂a ci膮gnie drobnica, a za ni膮, jak wiadomo, drapie偶niki.
Jaka przyn臋ta?
Je艣li chodzi o przyn臋ty, to sprawdzonymi wabikami s膮 gumowe rippery i twistery – skusza si臋 na nie po艂owa wszystkich z艂awianych sandaczy, cho膰 cz臋艣膰 drapie偶nik贸w „lubi” te偶 polowania na martwe rybki i woblery. Do 艂ask powr贸ci艂 r贸wnie偶 kogut, sk艂adaj膮cy si臋 z o艂owianej gumki i wielu ozd贸b. Sprawdza si臋 zw艂aszcza latem, kiedy mimo okresu intensywnego 偶erowania, trudno natrafi膰 na sandacze, a szybko poruszaj膮cy si臋 i uderzaj膮cy w dno kogut zwraca szczeg贸ln膮 uwag臋 drapie偶nik贸w. Ma te偶 inne plusy - ta ostro i gwa艂townie opadaj膮ca przyn臋ta pozwala na szybsze ob艂owienie 艂owiska, w por贸wnaniu z innymi wolniejszymi metodami, wymagaj膮cymi wi臋kszej precyzji i czasu. Poza tym ryby atakuj膮 koguty ze znacznie dalszej odleg艂o艣ci ni偶 inne przyn臋ty.
Innym sposobem na kapry艣ne sandacze mo偶e by膰 cz臋sta zmiana kolorowych wabik贸w i tu przydaje si臋 taktyka. Chodzi o to, aby najpierw stosowa膰 woblery w standardowych kolorach i prowadzi膰 je ze zmiennym tempem, potem, w zale偶no艣ci od zachowania ryby, doda膰 do tego samego wabika jaki艣 偶ywy kolor i zastosowa膰 identyczn膮 technik臋 jego prowadzenia, co poprzednio. Dopiero je艣li to nie pomaga, powinni艣my zmieni膰 spos贸b prowadzenia woblera. Przy okazji warto te偶 zmieni膰 przyn臋t臋 na wi臋kszy model, zw艂aszcza je艣li 艂owisko nie nale偶y do naj艂atwiejszych – to zwi臋kszy nasze szanse na udany po艂贸w. Wi臋ksze, p艂ywaj膮ce woblery to dobry wyb贸r zw艂aszcza p贸藕n膮 jesieni膮, kiedy sandacze w poszukiwaniu pokarmu skrywaj膮 si臋 przy opaskach i mi臋dzy g艂azami. Mo偶emy dopasowa膰 ruch woblera do otaczaj膮cych go ryb i przyk艂adowo raz porusza膰 nim rytmicznie, odchylaj膮c na boki, a je艣li to nie zadzia艂a艂a, pracowa膰 agresywnie i ha艂asowa膰 grzechotk膮. Na tak膮 przyn臋t臋 skusi si臋 nie tylko drobnica.
Kiedy i gdzie na sandacza?
Jak wiadomo, zima nie oznacza przerwy w polowaniach na sandacze, wr臋cz przeciwnie, mimo 偶e w贸wczas s膮 wyj膮tkowo kapry艣ne i nieregularnie zeruj膮, mo偶na z艂apa膰 naprawd臋 du偶e sztuki. Szcz臋艣cie sprzyja tym, kt贸rzy wykazuj膮 si臋 cierpliwo艣ci膮 i regularnie penetruj膮 艂owisko, najlepiej w jego najg艂臋bszym miejscu, si臋gaj膮c a偶 do samego dna. Pewne lokalizacje to uj艣cia kana艂贸w i g艂臋bokich rzek, g艂臋bokie rynny i dzikie burty, w pobli偶u kt贸rych nie trudno o po偶ywienie, kt贸rego sandaczowi nie chce si臋 zim膮 zbytnio szuka膰. Udanym 艂owom sprzyjaj膮 z pewno艣ci膮 艂agodne zimy, wystarczy bowiem tylko kilka ciep艂ych dni, o kt贸re u nas w ostatnich sezonach nie trudno, by drobnica przemie艣ci艂a si臋 w p艂ytsze rejony, a za ni膮 oczywi艣cie sandacze. Dodatkowo warto tak偶e zasi臋gn膮膰 j臋zyka u miejscowych w臋dkarzy o dost臋pne w danym 艂owisku ryby, zw艂aszcza o leszcza, kt贸remu zazwyczaj towarzyszy sandacz. O tej porze roku dobr膮 metod膮 na z艂owienie tego kapry艣nego drapie偶nika jest po艂o偶enie gumki na dnie, ale pod warunkiem, 偶e jest ono twarde, np. piaszczyste lub 偶wirowe. Generalnie trudno jednak wskaza膰 idealn膮 przyn臋t臋 na szczupaka, kt贸ry raz pod膮偶a za ci臋偶kimi gumami, a innym razem woli lekkie, kolorowe woblery. Pociesza膰 mo偶e fakt, 偶e drapie偶na natura sandacza sk艂ania go do atakowania wszystkiego, co znajduje si臋 w jego pobli偶u. Wykorzystuj膮c ten fakt warto wi臋c u偶ywa膰 wszystkich dost臋pnych nam wabik贸w i wybiera膰 si臋 nad 艂owisko z ca艂ym ich arsena艂em, w przypadku sandaczy ka偶da metoda mo偶e bowiem okaza膰 si臋 skuteczna.
藕r贸d艂o: http://www.wedkuje.pl