Reklama
Wyszukiwarka
Polecamy
Kontakt
Sonda
Partnerzy
2013-06-28 17:21

Jezioro Wygonin

Jezioro Wygonin po艂o偶one jest na p贸艂nocnym kra艅cu Bor贸w Tucholskich, na po艂udnie od miejscowo艣ci Stara Kiszewa. Ca艂kowita powierzchnia jeziora wynosi 68 ha, d艂ugo艣膰 2200 m, szeroko艣膰 500 m, maksymalna g艂臋boko艣膰 24,8 m. Brzegi jeziora wysokie, a od p贸艂nocy i wschodu zalesione. Na p贸艂nocnym kra艅cu jeziora znajduje si臋 malowniczo po艂o偶ona wie艣 Wygonin.



Wygonin, nie jest eksploatowany rybacko i dlatego jest w nim tak wiele szczupak贸w czy wspaniale ubarwionych okoni. Dla mi艂o艣nik贸w bia艂ej ryby polecamy t艂uste leszcze oraz karpie, co prawda niezbyt liczne, ale za to niezwykle zacnej wielko艣ci (15-20kg).

Mi艂o艣nikom nocnej przygody polecamy w臋gorze, kt贸re w dziwnie du偶ej ilo艣ci wyst臋puj膮 w tej wodzie, a tak偶e ...? mi臋tusy! Oddzielnym zjawiskiem s膮 trocie, dla kt贸rych najlepszym okresem 艂owienia na w臋dk臋 jest czas po zej艣ciu lodu (marzec, kwiecie艅, maj).

Na Wygoninie dopuszczone s膮 wszystkie dozwolone metody w臋dkowania, a ograniczona ilo艣膰 sprzedawanych licencji powoduje, 偶e nikt tam w艣r贸d braci w臋dkarskiej nie b臋dzie drugiemu przeszkadza膰.

Znakomicie po艂o偶ona baza nad samym brzegiem jeziora i mo偶liwo艣膰 korzystania z bardzo bezpiecznych i wygodnych 艂odzi powoduje, 偶e 艂owienie ryb na Wygoninie jest du偶膮 przyjemno艣ci膮.

Krystalicznie czysta woda stwarza ponadto znakomite warunki do nurkowania. Bardzo ciekawe ukszta艂towanie dna, wyj膮tkowo bogata ro艣linno艣膰 podwodna jest do tego znakomitym impulsem. Zar贸wno dzieciom jak i doros艂ym, kt贸rzy nigdy wcze艣niej nie w臋dkowali zapewniamy opiek臋 instruktor贸w, kt贸rzy wszystkiego mog膮 nauczy膰 i umo偶liwi膮 z艂owienie pierwszej taakiej duu偶ej ryyby...

Jezioro Wygonin w miesi膮cach letnich to przede wszystkim znakomite 艂owisko ryb z rodziny karpiowatych. Dla amator贸w w臋dkarskiej zasiadki, przygotowanych i oznakowanych zosta艂o 15 stanowisk brzegowych, a 6 z nich zaopatrzonych jest w niedu偶e wygodne pomosty. Oczywi艣cie mo偶liwe jest tak偶e w臋dkowanie z 艂贸dek.

Charakter 艂owisk na poszczeg贸lnych stanowiskach jest zr贸偶nicowany i pozwala na stosowanie wszystkich znanych metod w臋dkowania sp艂awikowego i bezsp艂awikowej odleg艂o艣ci贸wki. Zar贸wno stawiaj膮cy pierwsze kroki, jak i do艣wiadczeni mistrzowie w臋dki znajd膮 tu sprzyjaj膮ce warunki do doskonalenia w艂asnych umiej臋tno艣ci.

Bogaty rybostan zadowoli specjalist贸w szybko艣ciowego po艂owu uklei, mi艂o艣nik贸w p艂oci, grubych leszczy, wspaniale ubarwionych z艂otych lin贸w i pot臋偶nych karpii.

Ukleja po艂awiana jest od wczesnej wiosny do p贸藕nej jesieni w ca艂ym przybrze偶nym pasie jeziora. Wielkie 艂awice tej ryby przebywaj膮 na g艂臋boko艣ci 0,3 - 1,5 m, a najskuteczniejsz膮 metod膮 po艂owu uklei jest lekka w臋dka sp艂awikowa bez ko艂owrotka. Przy w臋dkowaniu z 艂贸dki wystarcza w臋dzisko o d艂ugo艣ci 3 m, a z pomost贸w i stanowisk brzegowych 3,5 - 4,5 m. Niezawodn膮 przyn臋t膮 przez ca艂y sezon s膮 bia艂e robaczki. Zan臋canie 艂owiska nie jest konieczne, aczkolwiek umiej臋tne podanie "wisz膮cej" w toni bardzo lekkiej zan臋ty pozwoli na utrzymanie stada uklei w polu 艂owienia przez d艂ugi czas. Podczas w臋dkowania uklei warto zwr贸ci膰 uwag臋 na jeden szczeg贸艂 - haczyk. Idea艂em b臋dzie haczyk o d艂ugim trzonku z cienkiego drutu pozbawiony zadzioru, wielko艣ci膮 dostosowany do rozmiaru przyn臋ty. Te cechy w spos贸b zdecydowany u艂atwiaj膮 zdejmowanie rybek z haczyka.

P艂o膰 wyst臋puje w jeziorze Wygonin najliczniej spo艣r贸d wszystkich gatunk贸w ryb karpiowatych i jest po艂awiana przez ca艂y rok. Najlepszymi miejscami s膮 tonie nad dnem poro艣ni臋tym wyw艂贸cznikiem lub ramienicami o g艂臋boko艣ci od ok. 3 - 5m. 艁atwo tak偶e sprowadzi膰 stada p艂oci w inne miejsca przez zastosowanie zan臋ty. Nale偶y jednak stosowa膰 j膮 z umiarem, z uwagi na du偶膮 przezroczysto艣膰 wody, aby efekt nie by艂 wr臋cz odwrotny od zamierzonego. Najcz臋艣ciej stosowan膮 metod膮 jest sp艂awikowa odleg艂o艣ci贸wka, a przyn臋t膮 bia艂e i czerwone robaczki oraz kukurydza. R贸wnie skuteczna bywa grunt贸wka bez sp艂awika z koszykiem zan臋towym. W tym jednak przypadku nale偶y liczy膰 si臋 z mo偶liwo艣ci膮 zaci臋cia lina, leszcza lub karpia, a zatem sprz臋t nale偶y przygotowa膰 nieco solidniejszy i w 偶adnym wypadku nie oddala膰 si臋 od zarzuconej w臋dki. Kilka przypadk贸w po艂amania lub 艣ci膮gni臋cia z wide艂ek w臋dzisk przez 偶eruj膮ce karpie mia艂o miejsce w ubieg艂ym sezonie. Niech to b臋dzie przestrog膮 przed pozostawieniem sprz臋tu bez opieki.

Leszcz, zw艂aszcza starsze osobniki tej atrakcyjnej w臋dkarsko ryby, pomimo licznego wyst臋powania, nie s膮 艂owione cz臋sto ani masowo. Nawet kilkudniowe n臋cenie nie zawsze bywa skuteczne. Najcz臋艣ciej na 艂owisko wchodzi leszczowa m艂odzie偶 do 1,5 kg. Wi臋ksze ryby od 2 - 2,8 kg trafia艂y si臋 w minionym sezonie jako przy艂贸w podczas karpiowej zasiadki, a przyn臋t膮 by艂y kulki proteinowe lub kukurydza. Skuteczny po艂贸w leszczy o wadze powy偶ej 3 kg okaza艂 si臋 zaj臋ciem r贸wnie trudnym co i pasjonuj膮cym. Stanowiska tej ryby znajdowa艂y si臋 na blatach poni偶ej pi臋tra ro艣linno艣ci, a zw艂aszcza rdestnicy lub ramienic. G艂臋boko艣膰 艂owiska wynosi艂a od 5 - 8 m. Koniecznym by艂o kilkudniowe zan臋cenie 艂owiska zan臋t膮 bez dodatku kukurydzy a z domieszk膮 gotowanego makaronu kolanka. Ten sam makaron by艂 najskuteczniejsz膮 przyn臋t膮, a metod膮 po艂owu sp艂awikowa odleg艂o艣ci贸wka. Kilkana艣cie leszczy od 3 - 3,2 kg to najwi臋ksze ryby tego gatunku z艂owione w sezonie 2003.

Lin, to dla wielu w臋dkarzy ulubiony gatunek ryby. Najlepszy okres po艂owu zaczyna si臋 w maju i trwa do po艂owy czerwca. Po tarle rozpoczyna si臋 kolejny okres dobrych po艂ow贸w i trwa do ko艅ca wrze艣nia, a nawet jak mia艂o to miejsce w ubieg艂ym sezonie, do po艂owy pa偶dziernika. Najlepsze miejsc贸wki nieodbiegaj膮 charakterem od spotykanych w innych jeziorach. S膮 to okolice pasa trzcin, dna g臋sto poro艣ni臋tego wyw艂贸cznikiem i rdestnic膮 k臋dzierzaw膮, zawsze w pobli偶u brzegu, na g艂臋boko艣ci od 0,8 - 2,5 m. Zdarza艂y si臋 przypadki z艂owienia lin贸w podczas zasiadek karpiowych na kulki proteinowe, jednak najlepszymi przyn臋tami bywa艂y ros贸wki, zw艂aszcza w maju i czerwcu, a w sierpniu i wrze艣niu kukurydza, czerwone oraz bia艂e robaczki. Stosowan膮 najcz臋艣ciej metod膮 po艂owu bywa艂y wszelkie odmiany w臋dek sp艂awikowych. Najwi臋kszy ze z艂owionych w ubieg艂ym sezonie lin贸w wa偶y艂 2,5 kg, jednak najliczniej 艂owiono ryby o wadze od 0,8 - 1,5 kg.

Karp wygoni艅ski zdobywa coraz wi臋cej zwolennik贸w zar贸wno w艣r贸d do艣wiadczonych karpiarzy jak i pocz膮tkuj膮cych. Jego popularno艣膰 ro艣nie dzi臋ki rozmiarom jakie osi膮ga, a tak偶e dzi臋ki temu, i偶 wszystkie z艂owione okazy po sfotografowaniu wracaj膮 do jeziora. Obecny rekord sezonu to karp lustrze艅 o wadze 13 kg z艂owiony w sierpniu. Wi臋kszej ryby, a bywaj膮 okazy ok. 20 kilogramowe, nikomu jak dot膮d nie uda艂o si臋 szcz臋艣liwie doholowa膰 do podbieraka. Cz臋sto zdobycz膮 bywa艂y karpie od 10 - 12 kg, a jeszcze liczniej 艂owiono ryby od 6 - 9 kg. Z艂owienie kilkunastu karpi, w tym czterech czy pi臋ciu o wadze ponad 10 kg, podczas dwudniowej zasiadki mia艂o miejsce kilkakrotnie. Ryby przyzwyczajone s膮 do kukurydzy, kt贸r膮 w臋dkarze stosuj膮 najcz臋艣ciej, ale r贸wnie dobrze bior膮 na kulki. Czysta, nieprze艂owiona woda daje du偶e mo偶liwo艣ci do stosowania r贸偶nych przyn臋t. Karpiarze z doborem sprz臋tu nie b臋d膮 mie膰 偶adnego k艂opotu. Mniej do艣wiadczonym mo偶na doradzi膰 powa偶ne potraktowanie ryby. Pr贸by zatrzymania du偶ego karpia zaci臋tego delikatnym sprz臋tem, zawsze ko艅czy艂y si臋 podobnie. Zerwana 偶y艂ka, z艂amane w臋dzisko i haczyk tkwi膮cy w pysku ryby. Zaci臋ty karp bez trudu potrafi dop艂yn膮膰 do partii dna, dajacego mu schronienie. Bogata ro艣linno艣膰 zanurzona, trzciny przybrze偶ne, kamienie, liczne konary i pnie drzew le偶膮ce na dnie, to miejsca w kt贸rych karp pr贸buje uwolni膰 si臋 z haczyka. Aby unikn膮膰 rozczarowania nieudanym holem, a przy tym nie straci膰 szansy na z艂owienie rekordowej ryby, nale偶y sprz臋t przygotowa膰 szczeg贸lnie starannie. Sprawdza艂y si臋 wszystkie rodzaje typowych w臋dzisk karpiowych 3,6 lub 3,9 m, mocne ko艂owrotki mieszcz膮ce na szpuli co najmniej 200m 偶y艂ki 0,30 lub 0,35. Haki karpiowe dostosowane wielko艣ci膮 do rodzaju i rozmiaru przyn臋ty. Z wyborem stanowiska nie ma najmniejszego problemu. Wieczorami, noc膮, a czasem tak偶e w ci膮gu dnia, sp艂awiaj膮ce si臋 karpie wskazuj膮 najlepsze miejsca po艂owu.

Po zej艣ciu lodu uaktywniaj膮 si臋 ryby 艂ososiowate: trocie, 艂ososie, pstr膮gi t臋czowe oraz palie alpejskie, kt贸re 偶eruj膮 przez ca艂y dzie艅. Niska wci膮偶 temperatura wody sprawia, 偶e gatunki te w poszukiwaniu pokarmu penetruj膮 r贸wnie偶 p艂ytsze partie jeziora; spady dna i zatoki, gdzie gromadzi si臋 drobnica. Przy trzcinach trafiaj膮 si臋 im smakowite k膮ski; 偶aby. Wiosn膮, salmonidy ujawniaj膮 si臋 na powierzchni jeziora, w czasie gdy si臋 sp艂awiaj膮 lub atakuj膮 stada uklei. W tym okresie 艂owi膰 je mo偶na nie tylko z 艂odzi, ale tak偶e z brzegu, na 艣redniej wielko艣ci posrebrzane b艂ystki wahad艂owe i obrotowe oraz na bia艂o-per艂owe rippery i twistery.

Po tarle zaczynaj膮 intensywnie 偶erowa膰 szczupaki, uzupe艂niaj膮c niedobory t艂uszczu. Wyposzczone ryby zbytnio nie grymasz膮 - bior膮 na r贸偶norodne przyn臋ty - na niezbyt g艂臋boko schodz膮ce woblery, imituj膮ce p艂otki i okonki, na du偶e obrot贸wki oraz na klasyczne Algi i Gnomy. Dobre wyniki maj膮 r贸wnie偶 w臋dkarze kt贸rzy stosuj膮 slajdery. Na te ostatnie przyn臋ty padaj膮 cz臋艣ciej wi臋ksze sztuki.

Du偶a przejrzysto艣膰 wody, szczeg贸lnie w dniach s艂onecznych, niejako wymusza by b艂ystki nie l艣ni艂y chromem i lakierem, by nie by艂y prosto ze sklepowej p贸艂ki. Czym b艂ystki starsze, bardziej matowe i za艣niedzia艂e, tym lepiej, tym naturalniej prezentuj膮 si臋 w wodzie. B艂ystkom i woblerom nie ust臋puj膮 w skuteczno艣ci du偶e, jasne muchy szczupakowe - umiej臋tnie prowadzone pozoruj膮 w wodzie ukleje, p艂ocie i sielawy. Rutynowani muszkarze potrafi膮 dziennie zapi膮膰 po kilkana艣cie ryb. Gdy wiosna jest ciep艂a, z zimowego letargu wcze艣niej budz膮 si臋 sumy i ju偶 w po艂owie kwietnia zaczynaj膮 偶erowa膰 na bia艂orybie. Najwi臋kszy, jak dotychczas, z艂owiony sum wa偶y艂 15,5 kg, lecz w wodach jeziora bytuj膮 znacznie wi臋ksze osobniki.

Wraz ze wzrostem temperatury i nagrzewaniem si臋 wody, aktywno艣膰 drapie偶nik贸w przesuwa si臋 na godziny poranne i wieczorne. W dni pochmurne i wietrzne mo偶na liczy膰 na wi臋ksz膮 ilo艣膰 bra艅 przez ca艂y dzie艅. Po tarle, do intensywnego 偶erowania na drobnicy przyst臋puj膮 okonie. Mniejsze patroluj膮 stadami rewiry wzd艂u偶 trzcinowisk i p艂ycizn, natomiast stare, wyro艣ni臋te garbusy bytuj膮 i poluj膮 znacznie g艂臋biej, nawet na dziesi臋ciu metrach, i tam nale偶y ich szuka膰, stosuj膮c np. zestaw z bocznym trokiem. Najokazalsze, 35-40 centymetrowe okonie zosta艂y z艂owione t膮 metod膮. Latem, zw艂aszcza podczas upa艂贸w, szczupaki si臋 rozleniwiaj膮 i s膮 bardziej chimeryczne - zajmuj膮 stanowiska w艣r贸d ro艣linno艣ci zanurzonej i na skraju trzcin. O tej porze roku znaczny procent w ich pokarmie stanowi膮 艂atwe do zdobycia raki. Na imitacje rak贸w nikt nie 艂owi, a szkoda, gdy偶 mo偶e si臋 okaza膰, 偶e jest to nadzwyczaj skuteczna przyn臋ta.

Du偶e szczupaki odwiedzaj膮 r贸wnie偶 jeziorowe g艂臋biny, poszukuj膮c skupisk sielawy, ulubionego, najbardziej energetycznego pokarmu. Jesieni膮, podczas tar艂a sielawy 艂owione sztuki s膮 wr臋cz wypchane tymi rybami. Rekordzista mia艂 w 偶o艂膮dku 17 sielaw! Warto penetrowa膰 to艅 jeziora, stosuj膮c trolling i du偶e, doci膮偶one przyn臋ty: woblery, gumy, wahad艂贸wki. Szczupaki mo偶na 艂owi膰 z powodzeniem do czasu zalodzenia brzeg贸w, a najlepsze brania s膮 po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Podczas zimy, nawet surowej, 偶ycie w jeziorze nie zamiera. W臋dkarze kt贸rzy lubi膮 i potrafi膮 艂owi膰 na lodzie, na mormyszki i b艂ystki podlodowe, nie zejd膮 bez ryby.

Stanica W臋dkarska nad Jeziorem Wygonin.

Znakomicie po艂o偶ona baza nad samym brzegiem jeziora i mo偶liwo艣膰 korzystania z bardzo bezpiecznych i wygodnych 艂odzi powoduje, 偶e 艂owienie ryb na Wygoninie jest du偶膮 przyjemno艣ci膮.

Baza - Stanica W臋dkarska obejmuje sze艣膰 dwupoziomowych segment贸w z 艂azienkami, telewizorem, lod贸weczk膮 i le偶akami do opalania. W ka偶dym z segment贸w mo偶e nocowa膰 5-6 os贸b. Opr贸cz tego do dyspozycji b臋d膮 dwa 2-3 osobowe pokoje z 艂azienk膮 tak, 偶e 艂膮cznie mo偶emy przyj膮膰 i przenocowa膰 42 osoby. Ca艂kowicie drewniana konstrukcja pokryta strzech膮 z trzciny, pi臋kny drewniany taras wchodz膮cy w wod臋, z kt贸rego mo偶na 艂owi膰 ryby - wszystko sprawia, 偶e do tak naturalnych warunk贸w b臋d膮 mieli ochot臋 przyje偶d偶a膰 w臋dkarze z ca艂ymi rodzinami, tym bardziej, 偶e cena wynaj臋cia ca艂ego segmentu dla kilkuosobowej rodziny nie jest wyg贸rowana, zwa偶ywszy na wyposa偶enie i zapewniony standard. Specjalne k膮pielisko dla dzieci i doros艂ych oraz mo偶liwo艣膰 grillowania dodatkowo umil膮 czas naszym go艣ciom. Obiekt jest wyposa偶ony w kuchni臋 z wszelkimi stosownymi urz膮dzeniami i naczyniami, gdzie za niewielk膮 op艂at膮 mo偶na przyrz膮dzi膰 sobie samemu posi艂ki.
Galerie zdj臋膰

Jesienne Sandaczowe Okazy cz.3

2017-12-26
W galerii znajduj膮 si臋 zdj臋cia naszych u偶ytkownik贸w z jesiennych wyjazd贸w. Zach臋cam do przegl膮dania

Kobiety na Rybach nr.2

2017-10-28
Do艣膰 rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy pi臋kna kobiet臋 z w臋dk膮 !!

Sandaczowe okazy cz.2

2017-10-24
Zapraszamy do przegl膮dania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
Reklama
Rybomania TV

Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

2021-03-09
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl

2021-01-12
Ju偶 dawno mia艂em to tutaj umie艣ci膰 , je艣li kto艣 szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zreszt膮 zobaczcie sami jak sobie radzi, ja u偶ytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawi贸d艂.

Boroda Baits - nowo艣ci na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )

2020-12-16
Film przedstawia nowo艣ci na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom
Reklama
Facebook
Tagi
sukcesy wedkarskie, wiadomosci wedkarskie, zdjecia wedkarskie, w臋dkarstwo, testy w臋dkarskie, serwis spinningowy, metody po艂owu, sandacz, szczupak, wykaz lowisk, galeria wedkarstwa, filmy wedkarskie, aktualnosci wedkarskie, klusownictwo, straz wedkarska, wedkarskie przygody, porady spinningowe, wyprawy wedkarskie, rybomania, nowosci wedkarskie, porady wedkarskie
(C) Copyright 2017 rybomania.pl | Wszelkie prawa zastrze偶one
Projekt: soloduszkiewicz.com | Wykonanie i hosting: TopRally.pl
Ta strona u偶ywa Cookies

Informujemy, i偶 w serwisie rybomania.pl s膮 wykorzystywane pliki cookies. 

U偶ytkownik ma mo偶liwo艣膰 samodzielnej zmiany ustawie艅 dotycz膮cych cookies i rezygnacji z mo偶liwo艣ci ich stosowania w swojej przegl膮darce internetowej.

Wi臋cej informacji na temat stosowania plik贸w cookies znajduje si臋 w Polityce Prywatno艣ci.

Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptowa膰 Cookies.

Akceptuj cookies