Reklama
Wyszukiwarka
Polecamy
Kontakt
Sonda
Partnerzy
2012-07-17 18:42

Jezioro Mi臋dzybrodzkie - oczami spinningisty

Jezioro Mi臋dzybrodzkie (potocznie Por膮bka) zosta艂o utworzone jeszcze przed II Wojn膮 艢wiatow膮. Powsta艂o dzi臋ki spi臋trzeniu wody na rzece Sole, przez wybudowanie zapory wodnej w Por膮bce. Jezioro Mi臋dzybrodzkie, jest drugim w kolejno艣ci w kaskadzie jezior zaporowych, na rzece Sole (Pierwsze to 呕ywieckie, dalej w艂a艣nie Mi臋dzybrodzkie i ostatnie Czanieckie).

Jezioro nie jest zbyt g艂臋bokie. Przy samej zaporze ma maksymalnie kilkana艣cie metr贸w (w roku 2006 zmierzy艂em echosond膮 najg艂臋biej 14,5 m). 艢rednia g艂臋boko艣膰, to oko艂o 6-7 metr贸w, by przy cofce i rozlewisku mie膰 oko艂o 2-4 metr贸w. Z plan贸w batymetrycznych wynika, 偶e przy zaporze powinno by膰 g艂臋biej, niestety woda nanios艂a oko艂o 5,5 m mu艂u. Kszta艂t jeziora, to w艂a艣ciwie du偶a i bardzo g艂臋boka rzeka, do艣膰 prosta i otoczona g贸rami. Jezioro ma 380 hektar贸w powierzchni przy 艣rednim stanie wody.



Pozna艂em to jezioro do艣膰 dobrze i mog臋 je z powodzeniem opisa膰 oczyma spinningisty. Pierwszym dobrym 艂owiskiem jest miejsce bliskie zaporze. Przy du偶ym stanie wody patrz膮c z zapory w kierunku jeziora mamy mo偶liwo艣膰 艂owienia tylko po prawej stronie. Miejsce to niewielka zatoczka, do kt贸rej wpada potok zwany Ma艂膮 呕arn贸wk膮. Od nazwy potoku nazywa si臋 te偶 sama zatoczka. W centrum zatoczki nie mamy mo偶liwo艣ci 艂owienia, gdy偶 nale偶y pami臋ta膰, 偶e trzeba trzyma膰 odleg艂o艣膰 nie mniejsz膮 ni偶 50 m od budowli hydrotechnicznych :) Ale ju偶 w miejscu, gdzie zatoczka si臋 ko艅czy mo偶emy 艂owi膰 (charakterystyczne drzewo, kt贸re kiedy艣 pokazali mi stra偶nicy). Brzeg jest tam niezwykle ciekawy, cho膰 do艣膰 szybko schodzi w d贸艂. Znajduje si臋 pod wod膮 wielka, kilkumetrowa ska艂a, od kt贸rej w lewa stron臋, 艂ukiem odbiega niewysoka rafa skalna. Kilkana艣cie metr贸w od ska艂y, ko艂o rafy stoi sporo drapie偶nik贸w. Ta rafa to ich swoisty przycz贸艂ek na prawie r贸wnym dnie. Miejsce jest niezwykle ci臋偶kie technicznie, ale znam sposoby, aby ograniczy膰 ilo艣膰 traconych przyn臋t do minimum. Je艣li si臋 kiedy艣 spotkamy, to ch臋tnie o nich opowiem :) To dobre i rybne miejsce ci膮gnie si臋 wzd艂u偶 brzegu w kierunku zatoczki 呕arn贸wka. Na odcinku oko艂o 150m mo偶na mie膰 bardzo dobre wyniki, je艣li chodzi o okonia, sandacza, szczupaka, suma, bolenia i klenia. Miejsce to lubi膮 te偶 ogromne leszcze i wiem, 偶e kilka sztuk powy偶ej 50cm z艂owiono tam na mikro gumki (przy mnie pad艂a jedna sztuka 64cm).


Miejsce po drugiej stronie jeziora bardzo blisko zapory nadaje si臋 doskonale do 艂owienia, ale tylko je艣li poziom wody jest niski. Inaczej nie mamy szans chodzi膰 brzegiem. Dno spada w g艂膮b wody jeszcze stromiej. Mamy tam szans臋 spotka膰 okonie i szczupaki. Miejsce to ci膮gnie si臋 na odcinku oko艂o 300 m, do tarasu nadwodnego jednego z o艣rodk贸w. Ko艂o filar贸w tarasu z艂owi艂em te偶 kilka 艂adnych okoni.

Id膮c dalej t膮 stron膮 jeziora (patrz膮c od zapory w stron臋 wody – lew膮 stron膮 brzegu) mijamy budynki, domki letniskowe i dochodzimy do ca艂kiem dzikiego brzegu. Stromy, zielony, pe艂en konar贸w nie daje mo偶liwo艣ci 艂owienia, gdy poziom wody jest wysoki. Gdy jest ma艂o wody i tak mo偶emy 艂owi膰 tylko w niekt贸rych miejscach i musimy bardzo uwa偶a膰, gdy偶 to miejsce niezwykle niebezpieczne. Mamy szans臋 na ka偶da ryb臋. Dlaczego? Bo tam nikt nie 艂owi, zbyt ci臋偶kie warunki :) Takie miejsca lubi臋. Miejsce ci膮gnie si臋 a偶 za wylot wody ze zbiornika elektrowni 呕ar. Oko艂o 2 km niezwykle trudnego brzegu i na dobr膮 spraw臋 tylko 300 m brzegu gdzie mo偶na 艂owi膰 przy niskim stanie wody.


Wracajmy jednak na brzeg zachodni. Kilkaset metr贸w w g艂膮b jeziora mie艣ci si臋 najg艂臋bsza zatoczka Mi臋dzybrodzia – 呕arn贸wka. Wpada tam potok o takiej samej nazwie. To r贸wnie偶 jedno z tych magicznych miejsc, z kt贸rych prawie nigdy nie wraca艂em o kiju. Sandacz, szczupak i oko艅 to jego g艂贸wne ryby. Trafi艂a si臋 raz tro膰 jeziorowa mojemu koledze oraz kilka pstr膮g贸w. 艁owi膰 mo偶na po obu stronach brzegu zatoczki, gdy偶 oba s膮 bardzo ciekawe i zgo艂a odmienne. Id膮c brzegiem p贸艂nocnym zatoczki mamy blisko koryto potoku, kt贸ry do niej wp艂ywa. Brzeg jest us艂any wieloma ska艂ami i g艂azami i schodzi bardzo stromo do wody. Druga strona jest 艂agodniejsza, ska艂y s膮 mniejsze, jest wi臋cej gliny i wyp艂yce艅. Mimo wszystko wol臋 ten brzeg i jak dobrze machn臋 to dorzuc臋 b艂ystk膮 lub wahad艂em w koryto potoku. Tam zawsze bra艂y mi pi臋kne okonie. Wieczorem w zatoczk臋 wchodz膮 sandacze, nie trzeba czeka膰 do nocy, ju偶 gdy si臋 powoli 艣ciemnia mo偶na liczy膰 na brania m臋tnookiego. Szczupaki stacjonuj膮 ca艂y czas.

Id膮c dalej zachodnim brzegiem dochodzimy prostym, szybko opadaj膮cym, kamienistym brzegiem do nowego nasypu skalnego, a dalej do O艣rodka Wypoczynkowego „Magra”. Skalny nasyp jest bardzo dobry na sandacze, niestety trzeba uwa偶a膰 na w艂a艣ciciela posesji, kt贸ry nad tym nasypem ma domek letniskowy. Gdy dochodzimy brzegiem do miejsc贸wki, nie ma prawa nas przegoni膰, niestety kilka razy woda by艂a zbyt wysoka i jedyn膮 szans膮 doj艣cia nad brzeg to przespacerowanie przez nieogrodzon膮 posesj臋 (parking i 艂膮czk臋). Pogoni艂 nas typ (najcz臋艣ciej balowa艂 na balkonie i przy pijanych znajomych chcia艂 pokaza膰 jaki to ostry charakter). Dla spokoju nie wszczynali艣my awantury i ze zwieszonymi g艂owami opuszczali艣my brzeg id膮c dalej. Przykro si臋 robi, gdy przez takich ludzi w臋dkarze nie mog膮 doj艣膰 do wody.

Dalej docieramy do arcyciekawego miejsca :) O艣rodek Wypoczynkowy „Magra”. Mo偶emy tutaj co艣 zje艣膰, wynaj膮膰 domki, 艂贸dk臋, kajak, rowerek wodny itd. W艂a艣ciciel jest niezwykle przyjazny w臋dkarzom i zazwyczaj otwiera bramk臋 i pozwala buszowa膰 z w臋dkami po pomostach i wybetonowanych tarasach tu偶 nad wod膮. A jest po co: sandacz, szczupak i oko艅 stacjonuj膮 tutaj g臋sto :) Dra偶ni tylko w porze letniej ha艂as.

Dalej brzeg tego jeziora jest bardzo r贸wny i podobny niemal na ca艂ej swojej d艂ugo艣ci. Ci膮gnie si臋 skalna opaska, dochodzimy do g艂贸wnego cypla na kt贸rej s膮 umieszczone o艣rodki, pole namiotowe, knajpki, taras spacerowy, liczne pomosty z 艂贸dkami itd. Jest to jedno z mniej lubianych przeze mnie miejsc, gdy偶 to centrum Mi臋dzybrodzia Bialskiego i w czasie letniej pory a偶 grzmi od ha艂asu i ruchu turyst贸w. Mo偶na oczywi艣cie po艂owi膰, ale polecam por膮 wiosenn膮 lub jesienn膮.

Dalej brzeg jest bardziej dziki. Zaczyna si臋 wyp艂ycenie jeziora, koryto rzeki jest mocniej zaznaczone, wida膰 ju偶 cypel „liter臋 T” oraz wysp臋 na 艣rodku rozlewiska. Brzeg nie na ca艂ej d艂ugo艣ci nadaje si臋 do w臋dkowania, gdy偶 wysoki poziom wody cz臋sto to wyklucza. Nadal ca艂y czas stromizna brzegu jest do艣膰 du偶a, tylko dno jest znacznie bli偶ej powierzchni ni偶 w ni偶szych partach akwenu. Dochodzimy do miejsca, kt贸re zwie si臋 suchy potok. Jedno z bardziej ciekawych i znanych miejsc tego jeziora. Jest urozmaicone, gdy偶 na nied艂ugim odcinku oko艂o 200m brzeg zmienia si臋 znacznie. Rozpoczyna si臋 艂agodnym zej艣ciem w wod臋 z gliniasto-偶wirowym pod艂o偶em, dalej mamy powalony buk gdzie pod ga艂臋ziami zazwyczaj jaki艣 drapie偶nik czyha na swoje ofiary. Dalej znajduje si臋 du偶a ska艂a zatopiona niedaleko od brzegu. Kolej na pionowe ska艂y wchodz膮ce w wod臋, by za chwil臋 przechodzi膰 w do艣膰 stromy brzeg usypany z niewielkich kamieni. Tutaj praktycznie wszystko jest mo偶liwe i warto odwiedza膰 to miejsce. Lubi膮 je tak偶e sp艂awikowcy i grunciarze z racji 艂atwego dojazdu do wody oraz przystanku autobusowego oko艂o 20m od tafli jeziora.

Kolejne miejsce jest bardzo obszerne, gdy偶 jest to wyspa utworzona po lewej stronie koryta rzeki i ci膮gnie si臋 od mostu w d贸艂 jeziora. Tutaj 艂owimy g艂贸wnie szczupaki, warto by膰 ubranym w spodniobuty, albo chocia偶 w wodery. Czasem poziom wody jest tak wysoki, 偶e wyspa jest poprzegradzana ciekami wodnymi.

B臋d臋 porusza艂 si臋 teraz po drugiej stronie brzegu, nie wydostan臋 si臋 jednak na po艂udniow膮 cz臋艣膰 za most na Mi臋dzybrodzie 呕ywieckie i g贸r臋 呕ar. Cofk膮 jeziora i kana艂em w Czernichowie zajmiemy si臋 p贸藕niej. Przejd藕my zatem do cypla „litery T” i dw贸ch zatoczek, kt贸re si臋 obok cypla tworz膮. Nie s膮 g艂臋bokie, brzegi maja wzmocnione ska艂ami, jednak dno pokrywa praktycznie ca艂kowicie glina i niewielka warstwa mu艂u nadziana licznymi okr膮glakami. Tutaj spinningista b臋dzie szuka艂 szczupaka i okonia. Trzeba uwa偶a膰 jednak na ma艂偶e, gdy偶 w艂a艣nie w tej cz臋艣ci jeziora jest ich najwi臋cej. Kiedy艣 spinningowa艂em w jednym miejscu prawie p贸艂 godziny i by艂em 艣wiadkiem tego jak ma艂偶a w臋druje po dnie jeziora zostawiaj膮c dziwne 艣lady. To by艂o co艣! Bardzo lubi臋 to miejsce, gdy偶 nawet podczas mocnego wiatru jest si臋 gdzie ukry膰. Letni膮 por膮 jednak ro艣linno艣膰 podwodna, kt贸rej w ca艂ym jeziorze nie jest du偶o, daje si臋 we znaki. Praktycznie podczas ka偶dego 艣ci膮gania przyn臋ty trzeba czy艣ci膰 kotwiczki.

Gdy ko艅czy si臋 p贸艂nocna zatoczka, pod wod膮 zalana jest kamienista g艂贸wka o d艂ugo艣ci oko艂o 100 m, kt贸ra wchodzi w jezioro. Podczas niskiego stanu wody to doskona艂e miejsce na ka偶d膮 ryb臋. 艁owi艂em tam szczupaki, sandacze i mas臋 okoni. G艂贸wka ko艅czy si臋 betonem, kt贸ry zbudowano na uj艣ciu 2 rur wchodz膮cych pod woda do jeziora. Co p艂ynie tymi rurami? Nie mam poj臋cia, ale ryby tam ci膮gnie, bo ko艂o ich uj艣cia 艂owi艂em zawsze du偶o.


Po prawej stronie g艂贸wki tworzy si臋 zatoczka. Id膮c dalej brzegiem trafiamy na stary pomost i kilka metalowych filar贸w. To miejsce zapami臋tam jako wy艣mienite na jazie. Jest g艂臋bokie, ale jazi si臋 tam na艂owi艂em i nie tylko ja. Przy艂owem by艂y okonie, kt贸rych na Mi臋dzybrodziu jest wsz臋dzie pe艂no. Dalej s膮 ju偶 budowle elektrowni i uj艣cie wody ze zbiornika 呕ar. Samo uj艣cie jest niezwykle ciekawe. Gdy mamy 艂贸d藕, i akurat woda jest spuszczana z g贸rnego zbiornika, to niemal mamy pewne, 偶e po艂owimy. Ryby lubi膮 tam przebywa膰 i wybiera膰 poruszone pr膮dem wody cz膮stki oraz og艂uszone ryby. Podczas upust贸w, w jeziorze powstaje pewnego rodzaju rzeka. Mimo, 偶e niewidoczna, przesuwa si臋 po du偶ej powierzchni. Ma艂o kto o tym wie, ale brania ryb s膮 bardzo mocno powi膮zane w艂a艣nie z tym pr膮dem wodnym. Ci膮gnie on zygzakami odbijaj膮c si臋 od brzeg贸w, ale to ju偶 艣ci艣le chroniona tajemnica w臋dkarska. Aby pozna膰 te miejsca i t膮 zale偶no艣膰 b臋dziecie musieli sami kilka lat sp臋dzi膰 nad tym jeziorem.

Pozostaje ostatnie miejsce. M贸wi臋 na nie „cofka jeziora”, ale my艣l臋 kompleksowo, czyli o p艂ytszej cofce wraz z do艣膰 d艂ugim i g艂臋bokim kana艂em, kt贸ry nazywa si臋 kana艂em w Czernichowie. Kana艂 ten to nic innego jak doprowadzenie wody do jez. Mi臋dzybrodzkiego prosto z jez. 呕ywieckiego. Kana艂 i cofka to niezwykle sympatyczne i 艂atwo dost臋pne miejsca dla spinningist贸w. 艁owimy tam wszystkie gatunki i ka偶da metoda jest dobra. Z racji 艂atwej dost臋pno艣ci z drogi oraz w miar臋 r贸wnych brzeg贸w mo偶emy spodziewa膰 si臋 wielu w臋dkarzy. W pocz膮tkowych miesi膮cach roku g艂贸wnie sp艂awikowc贸w i grunciarzy, ale ju偶 od maja prawdziwe legiony spinningist贸w biczuj膮cych wod臋. Radz臋 si臋 nie przejmowa膰, tylko szuka膰 miejsc s艂abiej dost臋pnych z drogi (z pozoru), ale 艂atwych, gdy si臋 podejdzie bli偶ej. Czasem znajdziemy prawdziwe spinningowe przycz贸艂ki po stronie zachodniej. Po wschodniej cz臋艣膰 kana艂u jest wybetonowana, ale znajdziemy r贸wnie偶 kilka niezwyk艂ych miejsc. Sama cofka zosta艂a 2 lata temu zr贸wnana, usypano i zr贸wnano brzeg, posiano traw臋 i jest tam teraz 艂adna 艂膮ka dla turyst贸w. Kiedy艣 by艂y tam do艂y, rowy, g贸rki podwodne i masa szuwar贸w. Je艣li jednak ubierzemy si臋 w spodniobuty mamy nadal szans臋 przy niedu偶ym stanie wody dotrze膰 do nielicznych ju偶 takich miejsc. Okonie i szczupaki ods艂oni膮 nam wtedy swoje tajemnice.

To tyle na temat jeziora Mi臋dzybrodzkiego oczyma spinningisty. Postaram si臋 niebawem sporz膮dzi膰 podobny tekst opisuj膮cy ten sam akwen, ale patrz膮c oczyma w臋dkarza sp艂awikowego lub gruntowego.

Pozdrawiam wszystkich i wybaczcie je艣li nie zawar艂em tutaj wszystkich informacji, ale ca艂y czas ucz臋 si臋 tej wody i pewnie b臋d臋 si臋 uczy艂 jeszcze kilkana艣cie lat.

Kacper Potocki *Katanka*
Galerie zdj臋膰

Jesienne Sandaczowe Okazy cz.3

2017-12-26
W galerii znajduj膮 si臋 zdj臋cia naszych u偶ytkownik贸w z jesiennych wyjazd贸w. Zach臋cam do przegl膮dania

Kobiety na Rybach nr.2

2017-10-28
Do艣膰 rzadko an naszych wodach spotykamy kobiety na rybach, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt jak widzimy pi臋kna kobiet臋 z w臋dk膮 !!

Sandaczowe okazy cz.2

2017-10-24
Zapraszamy do przegl膮dania najnowszej galerii z sandaczowymi okazami.
Reklama
Rybomania TV

Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

2021-03-09
Pot臋偶ny sandacz z ma艂ego jeziorka "ZANDER MONSTER !!!"

Silnik elektryczny #Haibo M 200 4 HP 24 Volt. Test prezentacja od #rybomania.pl

2021-01-12
Ju偶 dawno mia艂em to tutaj umie艣ci膰 , je艣li kto艣 szuka dobrego silnika elektrycznego 24 Volt to polecam silnik Haibo model M200 4 Hp. Zreszt膮 zobaczcie sami jak sobie radzi, ja u偶ytkuje go juz dwa lata i jak do tej pory mnie nie zawi贸d艂.

Boroda Baits - nowo艣ci na 2021 ( seria Sandacz - Szczupak )

2020-12-16
Film przedstawia nowo艣ci na 2021 rok od Boroda Baits, kopyto #Shemaya #Yakudza #Mexer #Phantom
Reklama
Facebook
Tagi
sukcesy wedkarskie, wiadomosci wedkarskie, zdjecia wedkarskie, w臋dkarstwo, testy w臋dkarskie, serwis spinningowy, metody po艂owu, sandacz, szczupak, wykaz lowisk, galeria wedkarstwa, filmy wedkarskie, aktualnosci wedkarskie, klusownictwo, straz wedkarska, wedkarskie przygody, porady spinningowe, wyprawy wedkarskie, rybomania, nowosci wedkarskie, porady wedkarskie
(C) Copyright 2017 rybomania.pl | Wszelkie prawa zastrze偶one
Projekt: soloduszkiewicz.com | Wykonanie i hosting: TopRally.pl
Ta strona u偶ywa Cookies

Informujemy, i偶 w serwisie rybomania.pl s膮 wykorzystywane pliki cookies. 

U偶ytkownik ma mo偶liwo艣膰 samodzielnej zmiany ustawie艅 dotycz膮cych cookies i rezygnacji z mo偶liwo艣ci ich stosowania w swojej przegl膮darce internetowej.

Wi臋cej informacji na temat stosowania plik贸w cookies znajduje si臋 w Polityce Prywatno艣ci.

Kliknij przycisk Akceptuj Cookies, aby zaakceptowa膰 Cookies.

Akceptuj cookies