2013-06-15 15:13
Powsta艂a z przegrodzenia rzeki Czarna Staszowska zapor膮 wybudowan膮 w latach 1974-1984. Zasila j膮 tak偶e rzeka 艁agowica, kt贸ra wp艂ywa na jego p贸艂nocnym kra艅cu, nieco powy偶ej dop艂ywu Czarnej . Wed艂ug pomiar贸w w 2006 r. prowadzonych i opublikowanych przez Wojew贸dzki Inspektorat Ochrony Srodowiska w Kielcach obydwie te rzeki wprowadza艂y do zalewu wod臋 zaliczan膮 og贸lnie do klasy czysto艣ci III. Nale偶y wspomnie膰, 偶e Czarna na odcinku od 藕r贸de艂 do zalewu jest rzek膮 stosunkowo czyst膮 . Bytowa艂y w niej pstr膮gi, kt贸re wiosn膮 wp艂ywa艂y niekiedy tak偶e do zalewu. W ostatnich latach Czarn膮 Staszowsk膮 powy偶ej Rakowa zasiedli艂y r贸wnie偶 bobry.
Dotyczy to niestety tylko w贸d tych rzek powy偶ej Rakowa. Ju偶 poni偶ej oczyszczalni w Rakowie czysto艣膰 wody pogarszy艂a si臋 si臋 znacznie. 4 wska藕niki stosowane do oceny jako艣ci wody, w tym Liczba Bakterii Coli fekalnych, zaliczona zosta艂a do klasy IV, a wska藕nik Barwy nawet do klasy V. Jeszcze gorzej przedstawia si臋 sytucja na zalewie! W punkcie pomiarowym w pobli偶u zapory ju偶 偶aden ze wska藕nik贸w nie mie艣ci si臋 w klasie III. Dominuje klasa IV, a 4 wska藕niki (Barwa, Odczyn, Chlorofil "a", cHZT-Cr) to ju偶 klasa V. patrz - patrz tabela pomiar贸w czysto艣ci wody.
Opr贸cz niezadowalaj膮cej czysto艣ci wody wp艂ywaj膮cej do zbiornika poni偶ej Rakowa prawdopodobnie jaki艣 wp艂yw mia艂a utrzymuj膮ca si臋 w ostatnich latach d艂ugotrwa艂a susza i spowodowany przez ni膮 zmniejszony przep艂yw wody przez zbiornik. Tak偶e wyra藕nie widoczny w ostatnich latach zanik ro艣linno艣ci zanurzonej i wynurzonej w zalewie. Wzrastaj膮cy z roku na rok ruch turystyczny i ilo艣膰 ludzi przebywaj膮cych nad zalewem tak偶e oddzia艂uj膮 na stan czysto艣ci wody. Szczeg贸lnie niepokoj膮ce jest wzrost w sezonie letnim 2005 i 2006 zanieczyszcze艅 bakteriologicznych. Z tego powodu w okresowo zamkni臋te by艂y k膮pieliska przy zatoce Cha艅cza i przy wsi 呕yciny. - patrz Forum dyskusyjne Sytuacja w tym zakresie powinna si臋 poprawi膰 po uruchomieniu sieci kanalizacyjnej we wsi 呕yciny.
Wiatr i fala na zalewie
Woda w Cha艅czy charakteryzuje si臋 ma艂膮 przejrzysto艣cia i znaczn膮 ilo艣ci膮 glon贸w. Wyp艂ukiwanie cz臋sci sk艂adnik贸w nawoz贸w z p贸l w pobli偶u rzeki 艁agowicy zasilaj膮cej zalew wzbogaca jego wod臋 w azot. Sprzyja to, szczeg贸lnie w okresie letnim, przy utrzymywaniu si臋 ciep艂ej i s艂onecznej pogody, szybkiemu, nadmiernemu rozwojowi glon贸w. W takich warunkach bywa, 偶e na powierzchni wody utrzymuje si臋 "korzuch glonowy". Glony po pewnym czasie obumieraja i opadaj膮 na dno. Nast臋puje proces gnilny pobieraj膮cy z wody znaczne ilo艣ci tlenu. Kra艅cowo, przy d艂u偶szych okresach bezwietrznej pogody, kiedy nie nast臋puje wymieszanie warstw wody przez fale, mo偶e to powodowa膰 艣ni臋cie ryb bytuj膮cych przy dnie ( jazgarze) i ma艂偶y. Zjawisko takie na do艣膰 znaczn膮 skal臋 mia艂o miejsce w lipcu 2003 roku po raz pierwszy od kilku lat. Wspomniany "korzuch" spychany przez wiatr do kt贸rego艣 z brzeg贸w nie zach臋ca r贸wnie偶 do k膮pieli, chocia偶 w normalnch warunkach jest to du偶a frajda.
Ro艣linno艣膰 wynurzona ( trzcina, pa艂ka wodna, inne gatunki ro艣lin bagiennych ) wyst臋puje w niewielkich ilo艣ciach, g艂贸wnie w p贸艂nocej cz臋艣ci zbiornika oraz przy brzegach niekt贸rych zatok. Ro艣linno艣膰 podwodn膮 spotyka si臋 prawie na wszystkich wyp艂yceniach na kt贸rych g艂臋boko艣膰 wody nie przekracza 2 m. W ostatnich latach obserwuje si臋 wyra藕ne zmniejszenie wyst臋powania ro艣linno艣ci, prawdopodobnie w wyniku " dzia艂alno艣ci amur贸w "
Uwagi o dnie zbiornika
Zbiornik powsta艂 w dolinie rzeki Czarna Staszowska na terenie piaszczystym, cz臋艣ciowo pokrytym lasem i zakrzaczonym. Na terenie zalewowym znajdowa艂y si臋 r贸wnie偶 budowle, (mi臋dzy innymi m艂yn, nasyp drogowy, mostek), kt贸re przed zalaniem zosta艂y rozebrane lub zburzone, oraz stawy rybne i groble. Pozosta艂o艣ci jednak rzutuj膮 tak偶e na ukszta艂towanie dna. Natomiast brzegi samej rzeki poro艣ni臋te by艂y drzewami, kt贸re przed zalaniem wyci臋to, pozosta艂y jednak pnie i cz臋艣膰 krzak贸w. To wszystko przes膮dzi艂o o charakterze dna zbiornika. Mapa batymetryczna pokazuj膮ca szczeg贸艂owo zmiany g艂臋boko艣ci w r贸偶nych obszarach zalewu nie jest og贸lnie dost臋pna. Orientacyjny rozk艂ad g艂臋boko艣ci - patrz Przybli偶ony rozk艂ad g艂臋boko艣ci zbiornika. Pomiary g艂臋boko艣ci echosond膮 wykonywane podczas w臋dkowania pozwalaj膮 stwierdzi膰, 偶e:
- najwi臋ksze g艂臋boko艣ci wyst臋puj膮 na obszarze w pobli偶u tamy,
-g艂臋boko艣膰 zbiornika jest bardzo zr贸偶nicowana na jego szeroko艣ci, przy czym wi臋ksze g艂臋boko艣ci wyst臋puj膮 nad starym rzeki, kt贸re przebiega艂o bli偶ej brzegu po艂udniowo-zachodniego. G艂臋boko艣膰 zmniejsza si臋 od koryta rzeki w kierunku brzegu p贸艂n-wsch. np. w 艣rodkowej cz臋艣ci zbiornika p艂ycizna usytuowana przy brzegu p贸艂n-wsch. 艂agodnie opada wkierunku brzegu p艂n- zach. i dochodzi prawie do ok. 3/4 szeroko艣ci zalewu.
- istnieje tylko og贸lna prawid艂owo艣膰 zmniejszania si臋 g艂臋boko艣ci w kierunku od tamy do rozlewisk przy Rakowie i tu wyst臋puj膮 wyp艂ycenia i g艂臋boczki zwi膮zane z usytuowaniem terenu przed zalaniem, ale r贸wnie偶 z pozosta艂o艣ciami po zalanych budowlach, stawach i groblach.
Prawie na ca艂ej powierzchni dna spotyka si臋 pozosta艂o艣ci zalanych krzak贸w i pni. Ulegaj膮 one z roku na rok stopniowemu rozk艂adowi, jednak nadal utrudniaj膮 w臋dkowanie a szczeg贸lnie spinningowanie . To zr贸偶nicowanie dna powoduje 偶e, istniej膮 miejsca gromadzenia si臋 i 偶erowania ryb szczeg贸lnie, atrakcyjne dla w臋dkarzy. Dno zalewu poza rozlewiskami przy Rakowie jest na og贸艂 piaszczyste z niewielk膮 ilo艣ci膮 osadu naniesionego przez rzeki zasilaj膮ce podczas wi臋kszych, intensywnych opad贸w. W obszarach niekt贸rych wi臋kszych miejscowych zag艂臋bie艅 dna, w starym korycie rzeki oraz w zatokach wyst臋puje niezbyt gruba warstwa mu艂u. Brzegi i dojazd do wody
Woda przy brzegach zalewu nie jest na og贸艂 zaro艣nieta ro艣linno艣ci膮 wynurzon膮. Umo偶liwia to swobodny dost臋p do wody zar贸wno w臋dkarzom jak i amatorom pla偶owania i k膮pieli. Dla tych ostatnich istnieje wiele odcink贸w z piaszczyst膮 lub poro艣ni臋t膮 traw膮 pla偶膮 oraz przyjemnym, piaszczystym dnem . Nie dogodny do k膮pieli ze wzgl臋du na ro艣linno艣膰 podwodn膮, muliste dno raz na zakrzaczenie , jest obszar p贸艂nocny zalewu w pobli偶u Rakowa, chocia偶 i tam s膮 pojedyncze miejsca zdatne do k膮pieli. Brzegi s膮 przewa偶nie poro艣ni臋te lasem. Zobacz mapki. Brzegi na og贸艂 wznosz膮 si臋 艂agodnie od zwierciad艂a wody, i nie s膮 podmok艂e (za wyj膮tkiem odcinka brzegu od drogi dojazdowej ze wsi Cha艅cza do drogi dochodz膮cej do zalewu od szosy - patrz mapka. Stromy i wysoki brzeg wyst臋puje jedynie w okolicy 藕r贸d艂a powy偶ej wsi Cha艅cza. Stwarza to dogodne warunki do biwakowania w bezpo艣redniej blisko艣ci wody. Jednak prawie wsz臋dzie w pobli偶u brzeg贸w, campingowanie wymaga wniesienia op艂at gospodarzom p贸l namiotowych lub w艂a艣cicielom prywatnym lasu lub gruntu.
Rozmieszczeie p贸l namiotowych pokazano na mapce. Na brzegu p贸艂nocno-wschodnim s艂o艅ce wprawdzie pokazuje si臋 p贸藕niej, jednak operuje do samego zachodu. Natomiast na brzegu po艂dn. - zach., w miejscach gdzie las dochodzi do brzegu, wcze艣nie po po艂udniu chowa si臋 za lasem. Ma to znaczenie szczeg贸lnie w jesieni. W臋dkarzom, kt贸rzy zamierzaj膮 艂owi膰 z brzegu, a nie s膮 wyposa偶eni w sprz臋t p艂ywaj膮cy,poleca艂bym raczej brzeg po艂udniowo zachodni ze wzgl臋du na wi臋kszy spad dna i blisko艣膰 zalanego koryta rzeki. Trzeba si臋 tam jednak liczy膰 z du偶膮 ilo艣ci膮 zaczep贸w. Na brzegu wschodnim dogodne miejsc贸wki w臋dkarskie znajduj膮 si臋 na zalesionym p贸艂wyspie w pobli偶u wsi Cha艅cza. Dojazd samochodem do brzeg贸w zbiornika jest mo偶liwy w wielu miejscach. Zjazdy z dr贸g otaczaj膮cych zbiornik umo偶liwiaj膮ce dojazd do jego brzeg贸w pokazano na mapce. Nad wod臋 mo偶na dojecha膰 nie tylko skr臋caj膮c z dr贸g w miejscach w cz臋艣ci pokazanych na mapce . Istniej膮 jeszcze inne, ale ich opis zaj膮艂by zbyt wiele miejsca, podobnie jak opis ka偶dego dojazdu. Dr贸偶ki dojazdu nad wod臋 to drogi gruntowe z do艣膰 znacznymi wybojami, a miejscami piaszczyste.
Trzeba wspomnie膰, 偶e brzegi zalewu s膮 zw艂aszcza po sezonie letnim do艣膰 mocno za艣miecone. Tak samo dno w pobli偶u brzeg贸w. Wi臋kszo艣膰 艣mieci to trudno rozk艂adaj膮cy si臋 plastik (butelki, pude艂ka itp). Przy wchodzeniu do wody szczeg贸lnie w miejscach mniej ucz臋szczanych, celem pop艂ywania trzeba uwa偶a膰 na rozbite butelki i inne ostre przedmioty zalegaj膮ce na dnie. Problemem jest tak偶e za艂atwianie potrzeb fizjologicznych, ust臋py i to kiepskie s膮 tylko na polach namiotowych. To wszystko 藕le 艣wiadczy o kulturze turyst贸w i w臋dkarzy, ale tak偶e niekt贸rych w艂a艣cicieli gruntu nad zalewem. Cz臋艣膰 w艂a艣cicieli prywatnych teren贸w nad zalewem (za wyj膮tkiem dzier偶awionych p贸l namiotowych) , kt贸rzy udost臋pniaj膮 miejsca do biwakowania i pobieraj膮 za to op艂aty, nie poczuwa si臋 do obowi膮zku chocia偶by okresowego usuni臋cia 艣mieci i zapewnienia turystom mo偶liwo艣ci kulturalnego zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Natomiast widzia艂em w pewnym miejscu nad zalewem tablic臋 przybit膮 do drzewa przez w艂a艣ciciela gruntu o tre艣ci cytuj臋: "TEREN PRYWATNY - NIE SRA膯". Niestety nie mia艂em wtedy przy sobie aparatu fotograficznego. Gdy za jaki艣 czas tam wr贸ci艂em z aparatem tablicy ju偶 nie by艂o. W sumie psuje to obraz brzeg贸w i ich najbli偶szego otoczenia. Widocznie taki jest nasz standard.
Klimat
Zalew Cha艅cza po艂o偶ony jest na wysoko艣ci 217,8 m npm. w po艂udniowo wschodniej cz臋艣ci wojew贸dztwa 艢wi臋tokrzyskiego. Lokalizacja zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Or艂owi艅skiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szyd艂owskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wok贸艂 zalewu jest 艂agodnie pofa艂dowany , co bardzo urozmaica krajobraz. Otaczaj膮 zalew lasy sosnowe poprzerywane polami uprawnymi. Pod艂o偶e las贸w jest piaszczyste. Po艂o偶enie geograficzne oraz mikroklimat Rozmiar: 1547717 bajt贸w zalewu sprawiaj膮, 偶e ilo艣膰 opad贸w atmosferycznych jest niska. Klimat otoczenia zalewu Cha艅cza jest 艂agodny zbli偶ony do klimatu Sandomierza ze wzgl臋du na podobn膮 wysoko艣膰 bezwzgl臋dn膮.
Jak stwierdza to Wojew贸dzki Inspektorat Ochrony 艢rodowiska w Kielcach w swoim Raporcie " Stan Srodowiska w Wojew贸dztwie 艢wi臋tokrzyskim w Roku 2002" Opady atmosferyczne, podobnie jak temperatury powietrza, w wojew贸dztwie 艣wi臋tokrzyskim s膮 bardzo zr贸偶nicowane. Wi臋cej opad贸w wyst臋puje w cz臋艣ci centralnej regionu, ni偶 we wschodniej i po艂udniowo-wschodniej. Najwi臋cej opad贸w otrzymuj膮 艁ysog贸ry - g艂贸wne pasmo G贸r 艢wi臋tokrzyskich. Najmniej opad贸w przypada na wschodni膮 cz臋艣膰 obszaru Niecki Nidzia艅skiej i Kotlin臋 Sandomiersk膮". Mo偶na przyj膮膰, 偶e opady i temperatury powietrza najbli偶szego otoczenia zalewu Cha艅cza s膮 zbli偶one do notowanych na stacji meteorologicznej w Sandomierzu gdzie (wed艂ug wspomnianego Raportu WIO艢) zanotowano: 艣rednio roczn膮 sum臋 opad贸w w 2002 r - 489 mm ( rok: 2001- 679 mm), a 艣rednio roczn膮 temperatur臋 9,30 oC (rok: 2001 - 8,20). Pe艂ne, szczeg贸艂owe informacje dotycz膮ce ochrony 艣rodowiska mo偶na znale藕膰 na stronie Woj. Inspektoratu Ochr. 艢rodow. w Kielcach.
Ha艂as Ruch samochodowy na drogach przebiegaj膮cych w pobli偶u zalewu ma ma艂e nat臋偶enie, a same drogi przebiegaj膮 w kilkuset metrowej odleg艂o艣ci od brzeg贸w. Dzi臋ki temu ha艂as z tego 藕r贸d艂a jest prawie nie odczuwalny. Problemem i to nie tylko w zakresie ha艂asu, jest ruch du偶ych 艂odzi motorowych i 艣lizgaczy po tafli zalewu, szczeg贸lnie w letnie weekendy. Niekt贸re z 艂odzi motorowych p艂ywaj膮cych po zalewie nadawa艂yby si臋 raczej do p艂ywania po zatokach morskich, a nie po zaledwie kilku kilometrowej powierzchni zalewu. Takie i mniejsze 艂odzie , oraz 艣lizgacze potrzebuj膮 zaledwie kilku minut na przep艂yni臋cie zalewu wzd艂u偶. Kr臋c膮 si臋 wi臋c w k贸艂ko. Mo偶na sobie 艂atwo wyobrazi膰 jaki powstaje przy tym ha艂as, kiedy 艂odzi i 艣lizgaczy p艂ywa jednocze艣nie kilka. Ha艂as jest utrapieniem dla turyst贸w ceni膮cych spok贸j i kontakt z natur膮.
W lipcu 2006 r mia艂 miejsce tragiczny wypadek najechania przez motor贸wk臋 na kajak. Zgin臋艂a 12 letnia dziewczynka p艂ywajaca z ojcem kajakiem, a jej ojciec w stanie ci臋偶kim przewieziony zosta艂 do szpitala. Fale wywo艂ane przez ruch motor贸wek s膮 szczeg贸lnie uci膮偶liwe dla w臋dkarzy 艂owi膮cych zar贸wno na brzegach jak i na wodzie, ponadto przyspieszaj膮 erozje piaszczystych brzeg贸w. Szczeg贸lnie widoczne jest osuwanie si臋 piaszczystych brzeg贸w na wzniesionych cyplach przy wsi 呕yciny i na polu namiotowym Kormoran . Uchwa艂a Nr V/21/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 17 kwietnia 2003 wprowadzaj膮ca zakaz ruchu jednostek p艂ywaj膮cych o nap臋dzie motorowym w godzinach od 19-tej do 9-tej rano i od 13-tej do 14-tej - tylko w niewielkim stopniu ogranicza wspomniane uci膮偶liwo艣ci, tym bardziej, 偶e nie jest przestrzegana.